Krossade rutor för 600 000 – belönades med badutflykter

Publicerad 22 november 2013 kl 10.53

Inrikes.Under vårens upplopp i invandrartäta Skäggetorp i Linköping krossades det rutor för 600 000 kronor. Kommunen reagerade på upploppen genom att storsatsa på bland annat badutflykter och kulturaktiviteter för att ”ge unga en meningsfull sysselsättning”.

Gilla artikeln på Facebook

Det var i samband med Husbykravallerna i maj som ungdomar i Skäggetorp i Linköping lät sig inspireras till att ställa till med upplopp på hemmaplan. Bilar brändes, skolor vandaliserades och ett mycket stort antal fönster krossades.

Nu visar en beräkning från barn- och ungdomsnämnden i Linköpings kommun att kravallerna medförde extra kostnader för nämnden som uppgår till två miljoner kronor. Bland de större kostnadsposterna är 600 000 kronor för att byta ut krossade fönster.

Beräkningen avser bara de kostnader som just barn- och ungdomsnämnden drabbades av. Den totala kostnaden för upploppen är inte känd.

Barn- och ungdomsnämnden reagerade på kravallerna genom att anordna ”allt från dagkollo, badutflykter, utflykter och kulturaktiviteter” i syfte att ”ge unga en meningsfull sysselsättning”, skriver Corren.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 707633249


Varnish cache server

22-åriga profilen är även välkänd på Tiktok. Nu misstänks han för grovt övergrepp – tillsammans med två andra.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Afghanskt nyår blir svenskt kulturarv. Tar plats på statlig förteckning – tillsammans med indiska diwali.0 

Här kniper Sverige 20:e-platsen i Eurovision. "Fröken Snusk" gick inte riktigt hem ute i omvärlden.0