Kvinna hölls inlåst och gruppvåldtogs i en vecka

Publicerad 22 april 2015 kl 14.08

Inrikes. En kvinna tros ha blivit inlåst i en lägenhet i Malmö och gruppvåldtagits – i en veckas tid. Hittills har två afghanska män häktats misstänkta för brottet.

Dela artikeln

Malmö tingsrätt häktade idag en 40-årig invandrare från Afghanistan. 

Mannen misstänks, tillsammans med en 38-årig landsman som häktades under tisdagen, för grov våldtäkt. Enligt åklagaren ska brottet ha begåtts "gemensamt och i samförstånd med andra".

Polisen har endast gett knapphändig information om fallet, men våldtäkterna ska ha ägt rum 15–22 mars i en lägenhet nära köpcentret Mobilia i Malmö. Dessutom utreds misstankar om människorov.

– Det handlar om att det finns uppgifter om att målsäganden blivit berövad friheten i anslutning till misstanken om grov våldtäkt, säger åklagaren Johan Larsson igår till Sydsvenskan.

De häktade männen har båda tolkbehov på pashto. 38-åringen dömdes i september förra året för narkotikabrott.


Nyheter från förstasidan

Analysen: "Statsnära näringsliv" tappar greppet om S

Partiet kampanjar mot vinster i välfärden. Men om S menar allvar eller bara bluffar – som M och SD i invandringsfrågan – återstår att se.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0