Våldtäkt i Sundsvall
Genrebild.

Kvinna i Sundsvall följde med okänd man från krogen – våldtogs

Publicerad 18 juli 2016 kl 13.13
Av Mattias Albinsson

Inrikes. En 25-årig kvinna i Sundsvall våldtogs natten mellan lördagen och söndagen efter att ha följt med en 20-årig man från krogen. Det skriver st.se.

Dela artikeln

Enligt domstolshandlingar som Fria Tider tagit del av är en 20-årig man folkbokförd i Göteborg nu misstänkt för våldtäkten. Mannen greps under söndagsförmiddagen utomhus i närheten av den lägenhet som våldtäkten ska ha inträffat i.

Lägenheten tillhör vare sig den misstänkte mannen eller kvinnan uppger polisen. Det var under gårdagen okänt om det befann sig någon mer i bostaden vid tidpunkten för övergreppet. Mannen och kvinnan kände inte varandra sedan tidigare.

Invandrare från Irak
Den misstänkte våldtäktsmannen är en invandrare från Irak som kom till Sverige som barn i slutet av 90-talet. Han fick sitt svenska medborgarskap i december 2006.

Mannen är inte gift och har inga barn, men har sin mamma och pappa här i Sverige samt sex syskon.

För två år sedan greps mannen misstänkt för snatteri i Göteborg, men utredningen mot honom lades ned. I övrigt har han inga kända domar mot sig.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 563851097


Varnish cache server

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Här kniper Sverige 20:e-platsen i Eurovision. "Fröken Snusk" gick inte riktigt hem ute i omvärlden.0 

"Jag är livrädd": Onlyfans-kvinnans kusliga möte med sin största beundrare. Har betalat miljonbelopp – men första frågan gör modellen helt ställd.0 Plus