Summerburst

Kvinna våldtagen på Stockholmsfestival

Publicerad 11 juni 2016 kl 00.08
Av Mattias Albinsson

Inrikes. En ung kvinna utsattes under fredagskvällen för en våldtäkt på festivalen Summerburst på Gärdet i Stockholm.

Dela artikeln

Enligt Stockholmspolisens vakthavande befäl Fredrik Andersson inträffade våldtäkten inne på festivalområdet någon gång mellan klockan 19:10 och 19:21.

– Det är massor av folk på liten yta och det är ett inhägnat område, säger han till Fria Tider.

Den utsatta kvinnan är i 20-årsåldern, född 1996, och är inte bekant med gärningsmannen sedan tidigare. Polisen har inte fått tag på våldtäktsmannen och har heller inget signalement på honom som man går ut med till allmänheten.

– Det är väldigt vagt som hon har lämnat. Vi ska se om vi kan få ut något mer. Hon är förd till sjukhus för sedvanliga undersökningar och vi ska se om vi kan hålla ett bättre förhör med henne så småningom, säger Andersson.

Trots att det rör sig mycket folk inne på festivalområdet är det oklart om det finns några vittnen till övergreppet.

– Det finns en kamrat som var med vid anmälningstillfället. Jag vet inte om hon är vittne till händelsen men hon har funnits med i samband med att anmälan tagits upp, berättar Andersson.

Polisen ska nu gå igenom film från övervakningskameror i butiker och tunnelbanestationer i området för att se om våldtäktsmannen fångats på bild.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 721135868


Varnish cache server

Kvinnorna fick sparken. Men nu har det beslutats att den grovt kriminelle irakiern ska ha flyktingstatus och slippa utvisning.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0