Annie Lööf.

Lööf utpekas som hemlig medlem i globalistisk elitgrupp

Publicerad 27 september 2018 kl 13.30

Inrikes. Centerpartiets ledare Annie Lööf är medlem i den globalistiska elitorganisationen Trilaterala kommissionen. Det hävdar MP-veteranerna Birger Schlaug och MaLou Lindholm på Expressen Debatt på torsdagen. Detta är inte lämpligt för ett statsråd eller en möjlig statsminister, menar de.

Dela artikeln

Trilaterala kommissionen grundades 1973 av den amerikanske finansmannen David Rockefeller för att stärka USA:s samarbete med Västeuropa och Japan.

Flera svenskar är medlemmar, bland annat Marcus Wallenberg, Urban Ahlin och Carl Bildt.

Forskare har visat att det slutna internationella nätverket i 40 år kunnat sätta agendan för världspolitiken.

– Min forskning visar att kommissionen på sina möten sätter dagordningar som regeringarna sedan genomför. Kommissionen möts utanför offentlighetens ljus eftersom den inte vill låta sig styras av den offentliga opinionen, sade historikern Dino Knudsen vid Köpenhamns Universitet till P1 Morgen 2013.

Kommissionens syfte är enligt Dino Knudsen att möjliggöra för medlemmar av den internationella eliten att träffas i slutna rum och utan insyn fatta breda beslut som rör internationella relationer och världsekonomin. Hans forskning visar bland annat att sällskapet på 1970-talet lyckades få ett avgörande inflytande i Världsbanken och Internationella valutafonden. Jimmy Carter använde enligt Knudsen Trilaterala kommissionen som språngbräda för att bli president i USA.

Nu säger Birger Schlaug och MaLou Lindholm att Centerpartiets partiledare Annie Lööf är en av medlemmarna.

Hon ska under 2017 ha blivit "invald" i Trilaterala kommissionen, förklarar de båda, och därefter försökt dölja det.

Detta "diskvalificerar" henne som såväl statsminister som minister.

"Och var och en har rätt att vara med i de organisationer man vill. Även sådana som driver nyliberalismens idéer. Men alla kort bör vändas på. Även det vars framsida visar en glatt leende drottning med vurm för human flyktingpolitik. Sverige behöver inte en statsminister – eller ens ett statsråd – som är medlem i en privat global organisation som bakom stängda dörrar har som syfte att leda världen", skriver de båda miljöpartisterna på Expressen Debatt.

Annie Lööf deltog även förra året på det hemliga Bilderbergmötet.

– De ser henne som en blivande statsminister och de vill veta var hon står i vissa frågor, sade då Magnus Hagevi, professor i statsvetenskap, till vn.se om varför Lööf fått en inbjudan till Bilderberggruppen.


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Stor debatt i statsradion. Kallas för skattefinansierade marxister av schackexpert.0 Plus

Nyheter från förstasidan

SVT anmäls för att ha sparkat GW för rasutspel

Det luktar censur, enligt Academic Rights Watch. "En repressalie mot GW Persson för att han använt sin yttrandefrihet på ett sätt som inte behagat SVT."0 

Ekonominyheter

Kriminella tar över allt större del av ekonomin

Driver apotek, bygger vägar och styr i vården.. Den kriminella ekonomin uppskattas nu omsätta upp till 150 miljarder kronor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Jan Björklund blir riksmarskalk

Tidigare L-ledaren utses till hovets högste tjänsteman.. "Jag är mycket hedrad över förtroendet från Kungen."0 

SD:s mesiga återvandring får kritik: "Bör helt sonika skickas hem"

Politikernas hårda omdöme i Aftonbladet.. "Återvandringsbidrag bör riktas till invandrare som hunnit bli medborgare".0 

Åkesson om varför SD inte ändrar något: "För krångligt"

"Jag är frustrerad över den svenska lagstiftningsprocessen".. Erkänner uteblivna resultatet – men skyller allt på "den svenska förvaltningstraditionen" i ny DN intervju.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0