Löfven varnar för M-KD-budget: Så kan man inte styra landet

Publicerad 11 december 2018 kl 17.27

Inrikes. Statsminister Stefan Löfven säger nu att det vore mer logiskt att pröva Moderatledaren Ulf Kristersson i en statsministeromröstning i riksdagen, eftersom M och KD:s budget troligen kommer röstas igenom. Dock menar han att deras budget är helt ansvarslös och en fara för landet.

Dela artikeln

Övergångsregeringens budgetförslag kommer troligen röstas ned i riksdagen imorgon.

Av den anledningen skulle det vara mer logiskt att talmannen lägger fram Ulf Kristersson som statsminister i riksdagen.

Det förklarar nu Stefan Löfven uttryckligen.

– Om det är så att M och KD:s budget går igenom imorgon, så kan man ju fundera på om det inte är mer logiskt om Ulf Kristersson eller någon från den sidan prövas. Men om talmannen vill att jag ska till omröstning så respekterar jag det, säger han idag enligt Ekot.

Samtidigt menar Löfven att högerpartiernas budgetreservation är "ansvarslös", eftersom den innehåller så mycket skattesänkningar.

Enligt S-ledaren kommer budgeten drabba många människor.

Dessutom är den inte framtagen på ett seriöst sätt, hävdar han.

– Det är en servettskiss och man kan inte styra landet på en servettskiss, säger Löfven och menar även att Sverigedemokraterna kommer få inflytande om M-KD-budgeten går igenom.

Det enda som kan stoppa Moderaternas och Kristdemokraternas budgetförslag är om Centerpartiet och Liberalerna röstar nej till det, men de har sagt att de kommer lägga ned sina röster.


Åtgärden som fått riktiga kvinnor att protestera. Men gymmet vägrar göra något åt kontroversielle besökarens beteende.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Rekordfå internationella adoptioner

"Under 2024 var det endast ett 60-tal barn.". Nu adopteras främst vuxna – barnadoption har blivit en specialitet för lesbiska kvinnor.0 

Svenska Gripen-plan ska patrullera Grönland

Skickas till aktisk insats.. "Sverige har ett ansvar att bidra till säkerheten."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0