Lägsta BNP-tillväxten på tre år

Publicerad 29 juli 2016 kl 13.34

Ekonomi. Sveriges bruttonationalprodukt (BNP) ökade med 0,3 procent andra kvartalet i år jämfört med det första kvartalet. Det är den lägsta tillväxttakten sedan 2013.

Dela artikeln

– Siffrorna är svagare än väntat och vi har en tydlig avmattning av BNP-tillväxten jämfört med de mycket starka siffrorna vi såg förra året, säger Nordeas chefsanalytiker Torbjörn Isaksson till Sveriges Radio.

Bakom minskningen ligger framför allt exporten, som var 0,3 procent lägre jämfört med första kvartalet, vilket drog ner BNP-tillväxten med 0,1 procentenheter. Exporten av varor minskade med 1,0 procent medan exporten av tjänster ökade med 1,3 procent.


"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

Nyheter från förstasidan

C-toppen blev miljonär på pedofili – nu vill han även slippa straff

Gustav Hemmings förklaring: "Trodde han var äldre". Väntas kvittera ut 15 miljoner i fallskärm efter runkandet framför 13-åringen.0 

Ekonominyheter

Vindkraftsindustrin driver "Uppsala universitets" politikerkurs i att slösa pengar på vindkraft

Skickar skattepengarna till Luxemburg.. Experten: "Det handlar inte om elproduktion. Det handlar om att flytta pengar utan att betala skatt".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0