"Här stannar Sverige" utanför Göteborg igår.

Lastbilschaufförer i växande protester mot gräddfil för utländska åkare

Publicerad 21 december 2014 kl 11.04

Politik. Svenska lastbilschaufförer genomförde igår en landsomfattande protestaktion mot lönedumpningar och att utländska åkare specialbehandlas i Sverige. I flera svenska städer körde igår lastbilar tutandes i karavan för att markera missnöjet.

Dela artikeln

Bakgrunden till protesten är en dom nyligen i Sundsvalls tingsrätt då en utländsk chaufför, som kört med falskt pass och ogiltigt körkort, trots det friades från brott. Att inte det svenska rättsväsendet markerar mot att utländska chaufförer kör på de svenska vägarna utan körkort och giltiga handlingar menar man nu hotar hela branschen.

– Svenska åkerier och transportsäljare slås ut av folk som inte verkar behöva bry sig om samma spelregler som vi har att följa. Det gör det väldigt svårt att konkurrera, och det märks, säger Pelle Tumlare som är lastbilschaufför och talesman för aktionsgruppen "Här stannar Sverige", till Sveriges radio.

De första protesterna genomfördes i Sundsvall för två veckor sedan genom att en lastbilskaravan tutandes körde genom staden. Sedan dess har rörelsen växt och hundratals lastbilschaufförer och fler och fler åkerier ansluter sig nu till proteströrelsen.

– Vi är ju inga fransmän och tänker inte köra upp med dyngspridare framför riksdagshuset. Men nånting får vi hitta på för att komma tillrätta med det här problemet, det måste vi, säger Pelle Tumlare.


Kalabaliken bland badgästerna: "En fiendearmé". Nu jämförs ovälkomna landstigningarna med invasionen av Normandie.0 Plus

Så dog soldaterna för "flickskolor" i Afghanistan. Svenska medier sålde in kriget – med hundratusentals döda – som ett feministprojekt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Kalla Fakta-reporter anlitade torped för att mordhota farmor

Lovade "jappa" äldre kvinnan och "peppra sönder hela huset". TV4-veteranen Fariah Idle skulle bli "Ortens doktor Phil" – nu blir det fängelse istället.0 

Ekonominyheter

Riksbanken sänker styrräntan till 2 procent

Kan bli ännu än sänkning i år.. Men "läget i omvärlden är fortfarande mycket osäkert."0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.