Libanesisk TV-värdinna hyllas för att ha snäst av ökänd islamist

Publicerad 11 mars 2015 kl 12.20

Utrikes. En libanesisk TV-värdinna hyllas just nu av media över hela världen efter att ha avbrutit en direktsänd intervju med en ökänd islamist.

Dela artikeln

Det var när shejken och islamisten Hani al-Sibai, som är bosatt i London i Storbritannien, nyligen intervjuades av TV-värdinnan Rima Karaki för den libanesiska TV-kanalen Al Jadeed som intervjun plötsligt spårade ur.

Karaki ställde frågor till al-Sibai om kopplingarna mellan olika vänstergrupper och islamister och det stöd som den europeiska vänstern ger till islamisterna. Men istället för att svara på Karakis frågor tog al-Sibai tillfället i akt att skryta om att islamistister alltid haft ett stort stöd bland vänsterpolitiska grupper i Europa.

– Det här är ett gammalt fenomen, det är ingenting nytt, säger han i intervjun.

– Det nådde sin kulmen under 1970-talet med den vänsterrevolutionära rörelsen. Då såg vi vänsterorganisationer som Röda brigaderna i Italien, Röda armén i Tyskland, Baader Meinhofligan i Tyskland såväl som den venezuelanske ingenjören Carlos, fortsätter al-Sibai innan han blir avbruten av Karaki eftersom hon vill ha svar på frågan om vilka europeiska vänsterrörelser som stöder islamisterna idag.

Men att på det sättet bli avbruten av en kvinna får al-Sibai att känna sig kränkt och han säger åt Karaki att hålla käften och förklarar för henne att det egentligen är under hans värdighet att bli intervjuad av en kvinna.

Då får Karaki nog och avbryter intervjun innan hon förklarar för TV-tittarna att man inte kan ha en intervju med någon som inte visar ömsesidig respekt.

Videoklippet har fått stor uppmärksamhet i media över hela världen och rört upp känslor i inte minst Storbritannien efter att brittiska Daily Mail uppmärksammat det. Många frågar sig hur det kunnat gå så snett att det är islamisten i videoklippet som bor i London och Europa medan TV-värdinnan bor i arabvärlden. Flera skriver i kommentarsfältet att man borde skicka tillbaka den arabiska shejken al-Sibai till arabvärlden och byta ut honom mot Karaki.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 224379143


Varnish cache server

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0 

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0