Genrebild. Personerna på bilden har inget med artikeln att göra.

Luciafirande anses "kränkande" – förskola stoppar traditionen

Publicerad 24 november 2018 kl 17.04

Inrikes. En förskola i Motala har beslutat att ställa in årets luciafirande bland annat med motiveringen att traditionen kan vara "kränkande" mot vissa. Dessutom anses det strida mot "genusperspektivet" när barn går på rad.

Dela artikeln

Det är Motala Vadstena Tidning som rapporterar om upprörda föräldrar i Motala sedan förskolan Kärrbacken bestämt sig för att inte ha något luciafirande i år.

Förklaringen till att man ställer in traditionen är flera. Bland annat påstår skolan alla inte har råd att köpa kläder till firandet samt att det strider mot "genusperspektivet" när barn går på rad i luciatåget.

Skolan ska inte ens ha rådfrågat barnens föräldrar eftersom det inte är deras sak att bestämma, anser man.

– Det är inte något de kan vara med och bestämma. Beslutet tar vi inom ramen för skollagen, mot diskriminering och kränkande behandling. Vi vill inte exkludera någon, säger förskolechefen Anna Karmskog till MVT.

Under ett föräldramöte i onsdags blev det ilsk stämning och flera föräldrar ska ha känt sig överkörda av förskolechefen, enligt Aftonbladet.

– Jag blev så förbannad att jag reste mig upp och sa att "nu går jag ur rådet", säger föräldern Jessica Gunninge, som även sitter i förskolerådet, till Aftonbladet och påpekar att de blev helt överkörda.

Enligt mamman borde skolor inte blanda sig i och försöka hindra sådana här traditioner, som är uppskattade av många.


Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Iran bryter med IAEA

Lämnar samarbetet med FN:s atomenergiorgan. Det meddelar Irans president efter USA:s och Israels bombningar.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Allt färre anmäler sig till donationsregistret

"En oroande utveckling.". Även antalet faktiska donatorer minskade med tio procent på ett år.0 

SD ska försöka riva upp Kristerssons könsbyteslag

Partiets nya besked.. Vill även stoppa genus i förskolan och ge ersättning till personer som lurats att "byta kön".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0