" /> " /> " />
Liberala ungdomsförbundet
Foto: LUF

LUF-ordförande blir invandrings­lobbyist

Publicerad 10 augusti 2012 kl 19.39

Inrikes.Folkpartiets ungdomsförbund Liberala ungdomsförbundets ordförande Adam Cwejman avgår och kommer att arbeta med integrationsfrågor på den nyliberala tankesmedjan Timbro.

Gilla artikeln på Facebook

LUF:s sittande ordförande Adam Cwejman avgår från sin post och kommer att tillträda en nyinrättad tjänst på Timbro, där han kommer att sköta integrationsfrågor, uppger källor till sajten Makthavare.se.

Nu väntas det bli strid om ordförandeskapet i ungdomsförbundet, med Linda Nordlund, vice ordförande i LUF, och Benny Lindholm, vice ordförande i Liberala studenter, som tippade favoriter.

Adam Cwejman har som ordförande bland annat tagit ställning för fri massinvandring, för västerländska krig i tredje världen och för att vilja "bygga demokrati" i utlandet, med flera liberala ståndpunkter.

Under Cwejmans ledarskap halverades nästan antalet medlemmar i LUF för att idag vara kring 2300 stycken.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 19466101


Varnish cache server

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Svenskt kulturbistånd till Gammalsvenskby. Regeringen satsar 10 miljoner på att bevara kulturarvet i svenskbygden.0 

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0