Lars-Ingvar Ljungman.

M-pamp: DÖ kommer dö

Publicerad 23 april 2015 kl 07.01

Inrikes. Decemberöverenskommelsen, DÖ, kommer inte att hålla. Det tror åtminstone inte Lars-Ingvar Ljungman (M), som är styrelseordförande för Skånemoderaterna.

Dela artikeln

Det interna upproret mot maktkartellen sprider sig inom M, rapporterar Dagens Industri.

På Skånemoderaternas förbundsstämma kommer partiet att ta ställning till en motion som kräver att DÖ skrotas helt. Styrelsen i Skåne har beslutat sig för att inte ställa sig bakom motionen, men ordförande Lars-Ingvar Ljungman tror samtidigt inte att kartellbildningen mellan alliansen och de rödgröna kommer att hålla i längden.

– Jag tror att politiska realiteter under resans gång kommer att göra att den här decemberöverenskommelsen överges, säger han till Dagens Industri.

Vilka alternativ som då skulle bli aktuella är dock oklart, enligt Lars-Ingvar Ljungman. Han tror nämligen varken på ett samarbete med S eller med SD eftersom båda partierna står för långt ifrån M ideologiskt.

Annat lät det i slutet av december när DÖ just hade ingåtts. Då prisade Lars-Ingvar Ljungman, som också är ordförande i M:s valberedning som nominerade Anna Kinberg Batra, den nya partiledaren och hennes beslut att att stödja maktkartellen.

– Hon har ett fantastiskt stöd i alla grupperingar. Jag har svårt att förstå denna enorma upprördhet som några visar, sade Lars-Ingvar Ljungman då till Svenska Dagbladet.


Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Beskrivs som "unikt" av försvaret. Se videon från dramatiska övningen på Östersjön.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Danmark: Invandringen största hotet

Ryssland och Trump i all ära. Men "invandringen är det största inre hotet mot Norden", enligt Danmarks statsminister.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0