Macron alltmer avskydd på tronen.

Macron viker sig för folket – slopar höjda skatter

Publicerad 4 december 2018 kl 16.09

Utrikes. Frankrikes president Emmanuel Macron viker nu sig och de planerade skattehöjningarna på bränsle stoppas, rapporterar Reuters. Dock varnas folket för tuffare tider.

Dela artikeln

Beslutet att slopa höjda bensinskatter kommer efter veckolånga och alltmer våldsamma protester från det franska folket.

Enligt Reuters blir detta den "första stora u-svängen" som den tidigare finanshöjdaren och vänsterliberala presidenten gör sedan han valdes.

Landets premiärminister Edouard Philippe motiverar beslutet med att den som inte hörsammar folkets ilska hade varit "döv eller blind".

Han menar att han egentligen delar folkets uppfattning att skatter ska vara lägre. Enligt regeringen är det dock nödvändigt att höja dem, men eftersom motståndet blivit så extremt tvingas man backa.

– Ingen skatt är värd att äventyra nationens enhet för, säger Edouard Philippe till Reuters.

Skattehöjningarna, som skulle införas i januari, kommer dock bara, som det ur ser ut, att skjutas på framtiden – i minst sex månader.

Samtidigt varnar premiärministern folket för att det inte kommer kunna förvänta sig någon bättre välfärd eller lägre skatter framöver.

Han förklarar att om skatteintäkterna sjunker så måste även utgifterna sjuka, annars kommer den skuld som läggs på framtidens generationer växa. Och dessa skulder är redan för stora, säger han.

Den senaste tiden har väljarstödet för Emmanuel Macron sjunkit drastiskt till så lågt som 26 procent. Macron hyllades som en nytänkande räddare av Frankrike av media i samband med presidentvalet 2017. Resultatet har blivit det motsatta.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 229296844


Varnish cache server

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0 

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0