Rosengård i Malmö.

Malmös arbetslöshet dubbelt så stor som Sveriges snitt

Publicerad 31 juli 2018 kl 18.01

Inrikes. Arbetslösheten i Malmö är dubbelt så hög som snittet i Sverige. Och medan arbetslösheten har minskat på andra platser, minskar den inte i Malmö, skriver Sydsvenskan.

Dela artikeln

Malmö är inte någon bra reklampelare för de som hävdar att Sverige behöver invandring för att överleva och växa ekonomiskt.

Där slår man nämligen rekord, med dubbelt så hög arbetslöshet som genomsnittet i landet.

Enligt Sydsvenskan har arbetslösheten i Sverige minskat – dock inte i Malmö.

Arbetslösheten i Malmö är 14 procent, vilket tidningen jämför med länder som drabbats hårt av ekonomiska kriser, så som Spanien där arbetslöshet ligger på 16 procent och Italien, med elva procent.

Problemet med den mångkulturella staden är, att det finns så många lågutbildade människor där.

– Nästan alla jobb som anmäls till Arbetsförmedlingen kräver gymnasieutbildning eller mer, säger Josef Lannemyr, analytiker på Arbetsförmedlingen, till Sydsvenskan.

Malmö stad är en av de kommuner i Sverige som har flest invånare med utländsk bakgrund. 2017 var siffran drygt 45 procent, enligt SCB. Botkyrka har 58 procent och Södertälje 53 procent. Dessa två kommuner hade i sin tur i slutet av förra året högst arbetslöshet i Stockholms län: 11,1 procent respektive 13,3 procent.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 1011964159


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 1011964160


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ja till att tvinga åklagare yrka utvisning – med stöd av S

Förslaget fick brett stöd i riksdagen. Nu får Sverige "Nordens tuffaste regelverk för brottsutvisningar".0 

Ekonominyheter

Invandrarfamiljers standard har ökat mest

Nya rapporten från Försäkringskassan. . Mäter ökningen av ekonomisk standard under de senaste tio åren.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Flickorna försvarade sig från sexofredande invandrare. Polisen och politikerna utmålade förövaren som offer – men nu döms han.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Sting: Män tappade allt när fysiska jobb försvann. Brittiske musikern sågar moderna byråkratisamhället.0