Malmö allt fattigare på grund av invandring

Publicerad 27 juli 2020 kl 13.27

Inrikes. Malmö släpar efter ekonomiskt och blir allt fattigare jämfört med övriga delar av landet, rapporterar Sydsvenskan. Anledningen är invandringen och en ung befolkning.

Dela artikeln

Det är centrala Malmö som nu "blir allt fattigare" jämfört med övriga landet, som Sydsvenskan uttrycker det. Samtidigt ökar invånarnas inkomster långsammare.

Men det är inte befolkningens löner i sig som sackar efter utan i stället handlar det om en minskande del av stadens invånare som över huvud taget har en lön.

Sysselsättningen i Malmö har sjunkit ändå från 1990-talet fram till för några år sedan. Utvecklingen är ganska "överraskande", tycker forskaren och nationalekonomen Martin Nordin.

Förklaringen som ges i tidningen är att Malmö har fler unga personer och människor med invandrarbakgrund.

– Malmös svaga utveckling beror främst på förändringar i befolkningens sammansättning. Allt fler är unga och allt fler har utländsk bakgrund. Det är grupper med en låg sysselsättning. När transfereringar som a-kassa och sjukpenning samtidigt sjunker betyder det att disponibel inkomst faller ytterligare, säger Martin Nordin till Sydsvenskan.

Malmö släpar efter samtidigt som staden får 6 miljarder i bidrag från andra delar av Sverige varje år, i så kallat kommunalt utjämningsstöd.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 606932133


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Palestina och bidrag bakom V:s gettosuccé

"Vänsterpartiet hjälper folk.". Detta säger nya väljarna i Rosengård själva om sitt stöd.0 

Invandrarpolitiker åkte ur riksdagen – överger SD direkt

"Avslutar mitt aktiva engagemang i partipolitiken".. Nima Gholam Ali Pour kastar in handduken efter att ha förlorat höstens val.0 

SD:s valfinal: "Jag vill suga k*k"

"Hur mycket har SD betalat för detta?". Socialkonservativa partiets valkampanj får allt skarpare kritik.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus