Man gruppvåldtagen på asylboende i Boden

Publicerad 22 april 2012 kl 09.12

Inrikes.En man i 20-årsåldern har utsatts för en gruppvåldtäkt av tre män i en lägenhet på ett asylboende i Boden. Två misstänkta har anhållits, den tredje har ännu inte gripits.

Gilla artikeln på Facebook

Mellan tisdagen och onsdagen utsattes den 20-åriga mannen för gruppvåldtäkten på Prästholmen i Boden. Polisen grep och anhöll under onsdagskvällen två män av jourhavande åklagare, men fler kan anhållas. De misstänkta männen och den drabbade är asylsökande och bosatta på Prästholmen där Migrationsverket hyr lägenheter av stiftelsen Bodenbo.

Enligt uppgifter till NSD kan det finnas etniska eller religiösa motiv till brottet.

Kammaråklagare Inga-Lis Adervall Åström vid åklagarkammaren i Umeå, vill inte kommentera det inträffade med hänvisning till förundersökningen. - ”Jag kan bara säga att alla är i 18-20-årsåldern, utom en av de misstänkta som är under 18 år”, sade hon enligt NSD.

Under den senaste tiden har anknytning till asylboendet i Boden haft många incidenter med bland annat bränder, mordförsök, narkotikabrott, misshandel, grovt vapenbrott och rån. Kommunledningen och berörda myndigheter har anordnat en presskonferens i ämnet senast i torsdags där polisen är orolig för de senaste våldsbrotten, men betonar att Boden är tryggt att bo i.

Även polisen har anmält hälsorisker i samband med att en hiv-smittad man blev grovt knivskuren under långfredagen och att många poliser fick i sig brandrök då de arbetade med evakuering av asylboende efter flera anlagda bränder på annandag påsk.

31 mars: Mordförsök. En man blir beskjuten utanför en bostad i Björkelund.

18 mars: Grovt rånförsök. En 17-åring som inte ville lämna ifrån sig sin mobiltelefon blev slagen och hotad av fyra män.

1 april: Grov misshandel. En väktare, som inte var i tjänst, blev slagen på Shell av fyra män med batong och kvast.

6 april: Mordförsök. En 17-årig Luleåbo grips misstänks för försök till mord av en 32-åring på en flyktingförläggning i Boden.

9 april. Brand på flyktingförläggningen på Prästholmen. Bränderna var anlagda och rubriceras som mordbrand.

12 april: Grovt vapenbrott. En drogpåverkad förare försöker köra ifrån polisen med en skarpladdad revolver i baksätet och stoppas först när han kör av vägen.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Stor debatt i statsradion. Kallas för skattefinansierade marxister av schackexpert.0 Plus

Nyheter från förstasidan

USA kräver att Stockholm slutar vara PK: "Helt bisarrt"

Har fått tio dagar på sig att avsluta sina woke-satsningar. "Det tänker vi absolut inte göra, det är tvärtemot allt vi står för."0 

Ekonominyheter

Gängen tar över allt större del av ekonomin

Driver apotek, bygger vägar och styr i vården.. Den kriminella ekonomin uppskattas nu omsätta upp till 150 miljarder kronor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Tidöpartierna vill skärpa regler för villkorlig frigivning

Nya förslagen.. Vill också införa flera andra skärpningar på straffområdet.0 

"Naiv" kommun lät våldtäkts-Mohammed jobba kvar på hemtjänsten

"Vi har levt i en tillitsbaserad organisation.". Kan knappt prata svenska – fick fortsätta och begå övergrepp mot gamla kvinnor i Umeå.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Rekordmånga svenskar läser böcker. Majoritet läser dagligen.0 

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0