Man mördad söder om Stockholm

Publicerat den 11 augusti 2012 kl 11:35

inrikes. En 25-årig man höggs ihjäl av en 23-årig man runt midnatt natten mot lördagen. Mordet skedde i Skogås söder om Stockholm utanför en restaurang.

Gilla artikeln på Facebook

Dela/Skriv ut

Det var vid midnatt natten mot lördagen som två kompisgäng hamnade i bråk på en restaurang i Skogås. Bråket fortsatte ute på gatan och en 23-årig man drog kniv och högg 25-åringen så illa att han senare avled på sjukhus. Det rapporterar flera medier.

– Det verkar vara ett tjafs mellan två kompisgäng och då har den misstänkte dragit fram en kniv, säger Johan Siverland, biträdande stationsbefäl på Södertörnspolisen rapporterar Aftonbladet.

23-åringen flydde ifrån platsen men kunde spåras av polishund och greps i en fastighet en halvtimme efter dådet. Han har nu anhållits misstänkt för mord.

– Vi använde hundar för att spåra honom, han är gripen misstänkt för försök till mord, säger Mats Almquist polisbefäl på länskommunikationscentralen i Stockholm.

Både offret och gärningsmannen är kända av polisen sedan tidigare.

Efterhandsmodererat: Fria Tider ansvarar ej för innehållet nedan

Regler: Håll god ton. Förtal, hotelser, publicering av personuppgifter, vulgära inlägg och irrelevanta utläggningar om folkgrupper som inte uppenbart har med artikeln att göra plockas bort och kan leda till blockering. Inlägg får gärna vara kontroversiella men håll dig till ämnet och följ svensk lag.

  • Anonym

    Mångkulturen skördar ständigt nya offer. 
    Tidigare hände sådant bara i USA, inte i gamla trygga Sverige.  Nu har det gått så långt att man inte ens är förvånad längre när någon mördas i Sverige. Inte ens om det rör sig om flera stycken som mördas är man förvånad. 

    • Anonym

      Helvetet har ännu inte brakat loss på allvar i vårt svårt sargade rike. Det kommer att bli etter värre. Politikerna gör inget åt problemen, och kommer ej heller lyfta ett endaste finger för att förekomma det helvete som väntar oss. Vi ser f n dagligen, att ett antal svenskar mister livet eller skadas svårt p g a rådande massinvandring. Strafflättnader möter dessa gärningsmän då de döms. Våldet har ökat efter valet 2010 och kommer att öka i stormstyrka de kommande åren. Tyvärr är det tragiskt att beskåda, dessvärre är detta förmodligen det enda som kan lära Dum-Svensken att förstå att vi är på FEL VÄG. Massinvandring av icke-västliga element är åt helvete fel. Vårt land är på väg mot sin egen undergång och det med raketfart och vi kan vara lugna, ingen, absolut ingen politiker inom den rådande sjuklövern kommer ens att lyfta ett enda finger för att påverka denna trista utveckling!!!

  • Anonym

    Skogås… ett område inom det multi-kulti Huddinge, som man hellre borde flytta ifrån än till.

  • Anonym
  • Anonym

    Trolig DOM = får stanna !!!

  • Anonym

    Jag kan personligen vittna för hur även Skogås håller på att avsvenskas, nu även bokstavligt talat verkar det som.

    • Anonym

      Nu när alla förorter är fullsatta och det väntas komma hoper somalier och syrier, får vi hoppas dessa måste inhusas bland kultureliten med allt vad detta innebär.

  • Anonym

    Knivlagen tycks inte gälla för invandrare.

  • Anonym

    En thailändare högg ihjäl en svensk enligt källor. Därför blir det nog ganska tyst om fallet.

  • Anonym

    Invandrare?

    • Anonym

      Det är ju som vanligt mao.

  • Anonym

    Det var väl fint väder.

  • Mahound

    Bah, bara ett pojkstreck.

    • Anonym

      Ja, för dom är ju baaaarn…

  • http://www.aktualia.wordpress.com/julia-caesar Cavatus

    ”känd sedan tidigare”, m a o importerat drägg.

    • Pantertanten

      Tidigare dömd för dråpförsök.
      Han är 23 år och tidvis boende i Thailand. Så vad fick han för straff för sitt tidigare dråpförsök? Gratis hemresa till Thailand?
      Pendlar man mellan Sverige och Thailand jobbar man nog inte.

  • Anonym

    Gjerningsmannen får sikkert tilbud om å bo på ett slott.

  • Anonym

    Skönt att de åtminstone dödar varandra ibland…. :)

    • http://www.dan-eriksson.com Dan Eriksson

      Den mördade är inte invandrare. Knip igen kakhålet.

      • Anonym

        Det låter som ett rätt ohyfsat svar till en stammis. Det vore väl bättre med en upplysning i god svensk anda än en onödig avhyvling i WT-anda.

        • http://www.dan-eriksson.com Dan Eriksson

          Möjligt. Jag är dock bekant med brottsoffrets familj och därför har jag ingen lust att vara trevlig mot folk som tycker det här mordet var skönt. Så enkelt är det. 

          Bild på GM finns förresten på 
          http://www.realisten.se/2012/08/11/kenny-phromkhun-gripen-for-mord-pa-fredrik-ferb-i-skogas/ 

          • Anonym

            Då vet jag vilka kretsar du rör dig i.

            • Pantertanten

              Verkar som du missuppfattat något här? Offret var ju svensk.

      • Anonym

        Kriminell som kriminell; spelar kvitta om de är svenskar eller ”nysvenskar”……. :)

  • Anonym

    Det är klart att de är kända av polisen sedan tidigare. Men det måste ju gå så långt att någon mister livet innan samhället agerar. Nej, inte ens då är det säkert att det händer något. Kanske följer en mångårig fängelsevistelse, men sedan är personen ute igen och kan begå nya illgärningar.
    Vi måste spärra in återfallsbrottslingar. Samhället ska kunna stå till tjänst med verktyg för att folk ska kunna bryta sin kriminella bana, men det krävs att personen själv vill det. Visar man att denna vilja saknas kan man inte tillåtas gå lös, detta gäller självfallet brott som hotar människors trygghet – liv och lem – allra mest. Tex. förskingrade pengar kan alltid betalas tillbaka,  men traumat ett offer för ett överfall upplever kan inte värderas i siffror.
    I dag kan skadegörelse ge strängare straff än en våldtäkt. Det blir svårt att kalla en nation med den människosynen för ”human”.

    • Anonym

      Vi borde införa Third strike law samt upphandla fängelseplatser i forna öststater.

      • Anonym

        Ja, samt utvisa alla kriminella främlingar. Då skulle det bli gott om plats till svenska brottslingar.

parkeringsvakt-nybild

DN-fel om p-böter för utbrända bilar

DN attackerar artikel i FT. Här bemöter Mattias, som skrev artikeln, DN:s uppgifter.

Ge ett bidrag

Fria Tider tar inte emot skattemedel. Därför är vi helt beroende av stöd från våra läsare. Tack för din hjälp!


Donera med bank
Annons
Kultur
Foto: Kurt Löwenstein/Educational Center International Team

Erotik utan kön. Hur är det tänkt att gå till, undrar Paul Gottfried.

Fler nyheter
Polisen valde att "avvakta" och "inte ingripa" när gängen eldade upp bilar igår. Men de bilägare som inte kunde flytta sina utbrända bilvrak fick däremot böter direkt. Foto: Fria Tider

Deras bilar brann inatt – nu får de p-böter. Utbrända bilvrak lappas efter nattens kravaller.


Bana Bisrat från Megafonen talar på en demonstration i mars i år. Foto: Wikimedia Commons

Så är Rädda Barnen inblandade i Husbykravallerna. Samarbetar med Megafonen.


Philippe Giboulot/CC-BY-NC

Skulle spöa svensk ”gubbjävel” – fick ofrivillig gratislektion i karate istället. Ung invandrare angrep 64−åring med svart bälte.


HOTAS: Flera traditionella köksväxter och blommor hotar att försvinna när EU kräver att endast certifierade och industriellt framställda fröer ska få odlas i Europa i framtiden. Foto: Vidya365/CC-BY

Snart förbjudet att odla sin egen mat. Förbjudet ta sticklingar, fröer, sätta potatis.


Över denna tomt går gamla Göta landsväg, här ska en 2 800 kvadratmeter stor moské byggas. Foto: Fria Tider

Här red Gustav Vasa eriksgata – nu byggs jättemoské på platsen. Vill ha böneutrop från 28 meter hög dubbelminaret.

Efterlysningar

Här visas efterlysningar av personer i Sverige och internationellt. Du hittar fler efterlysningar i vår avdelning Blåljus

EFTERLYSTA. Foto: Polisen

Inlagd 16 maj 2013
Misshandlade och rånade kvinna – fastnade på bild

Läs mer

EFTERLYST. Waseem Al-Jubouri, 22. Foto: Polisen

Inlagd 15 maj 2013
Efterlyst för synnerligen grov misshandel

Läs mer

Mannen på bilden är efterlyst misstänkt för stöld av två vattenskotrar. Foto: John Lundholm

Inlagd 12 maj 2013
Här försvinner tjuvarna efter fräck stöld av vattenskotrar

Läs mer

 

Inlagd 8 maj 2013
Han jagas för danskt tonårsmord

Läs mer

KLANTIGT. De båda afghanska rånarna tog flera bilder av sig själva efter rånet.

Inlagd 5 apr 2013
Klantiga rånare skickade bilder på sig själva till offret

Läs mer

"HEMMA" IGEN: Jonis Mahmood, 18, greps för mord i Thailand. Nu trots iraniern, som har svenskt medborgarskap, befinna sig i Sverige igen.

Inlagd 31 mar 2013
Mordmisstänkt tros ha flytt till Sverige

Läs mer

Senaste nyhetsbilder

Här visas de senaste bilderna från våra bildleverantörer. Du länkas direkt till fotografens webbplats.

Vetenskap
Honungsbi. Foto: Flickr/Ryan Wick

Dresserade honungsbin letar landminor i Kroatien. Små bevingade insekter ska i framtiden rädda liv.


 

Svenskarna minst rasistiska folket. Färre än fem procent vill helst bo etniskt homogent.


SMARTARE ÄN VI? Hötorgshandel i Stockholm sent 1800-tal. Foto: Stockholms stadsmuseum

Forskarlarm: Vi blir dummare och dummare. Lägre medelintelligens idag än på 1880‐talet.


Visa fler vetenskapsnyheter

Senaste nyttHeta ämnen
Tipsa redaktionen

Detta ärende gäller (obligatoriskt)

Ange en e-postadress (obligatoriskt)

Ämne (obligatoriskt)

Meddelande och/eller länk (obligatoriskt)

Bifoga fil (frivilligt)

Spamkontroll: (svara på frågan)
Vad heter Sveriges huvudstad? 

Senaste kommentarer
Gilla oss på Facebook
Annons