Foto: Polisen

Han lämnade sitt offer att dö på spåret

Publicerad 12 september 2012 kl 21.26

Inrikes.En medvetslös man blev rånad och lämnades därefter att dö på tunnelbanespåret vid stationen Sandsborg i idylliska Gamla Enskede strax söder om Stockholm. Han blev överkörd av tåget men överlevde med svåra skador. Nu har polisen släppt bilder på gärningsmannen.

Gilla artikeln på Facebook

Det var under natten till söndagen som övervakningskameror på perrongen filmade hur en förbipasserande upptäckte och steg ned till den medvetslöse 39-årige svensken, som hade blivit liggande på tunnelbanespåret.

Istället för att hjälpa honom upp valde invandraren emellertid att plocka av offret hans tillhörigheter och lämna honom att dö. Tjuven ska bland annat ha kommit över en mobil, en plånbok och en guldkedja.

Några minuter senare kom tåget och den medvetslöse mannen blev överkörd och skadades svårt. Han överlevde dock mirakulöst.

Händelsen visades i TV3:s efterlyst på onsdagskvällen. På övervakningsbilder syns en man med utomeuropeiskt utseende som är misstänkt för rånet.

Polisen är chockad över den extrema hänsynslöshet som invandraren uppvisade.

– När vi såg filmen första gången och tittade på vad som hände då var vi nog sju, åtta man som tittade och vi kunde inte tro våra ögon. Hur man vara så iskall och göra det gärningsmannen gör. Det är helt ofattbart, säger Peter Brottman, biträdande stationsbefäl vid Söderortspolisen till Efterlyst

Känner du igen mannen på bilden ovan? Ring Efterlyst: 08-702 00 90!


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 224081109


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Norge inför 16-årsgräns för sociala medier

Beroendeframkallande och farligt, anser regeringen.. "Det här har jag tänkt på sedan dag ett som statsminister", säger statsminister Jonas Gahr Støre0 

Liberala kvinnors ordförande avgår efter SD-närmande

Malin Sjöberg Högrell lämnar sitt uppdrag.. "Liberal feminism viker aldrig ner sig när det kommer till frihet."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Modernism fulaste byggstilen. Studie slår hål på fördomar om "vacker" modernism.0 

Svenskt kulturbistånd till Gammalsvenskby. Regeringen satsar 10 miljoner på att bevara kulturarvet i svenskbygden.0