Angela Merkel.

Merkels parti: Utvisa flyktingar som inte erkänner Israel

Publicerad 8 januari 2018 kl 20.38

Utrikes. Vad är egentligen värst – att begå grova brott som våldtäkt eller att inte erkänna staten Israel? Det kan man fråga sig när Angela Merkels tyska regeringsparti nu lägger fram ett förslag som ska göra det möjligt att utvisa antisemitiska araber.

Dela artikeln

Enligt lagförslaget, som kommer från Merkels parti CDU och systerpartiet CSU, ska grunden för den så kallade integrationen av invandrare vara en "absolut acceptans av det judiska livet".

Detta inbegriper också ett absolut krav på att stödja statsbildningen Israel.

"Den som avvisar det judiska livet i Tyskland eller ifrågasätter Israels rätt att existera har ingen plats i vårt land", lyder en av formuleringarna enligt Die Welt.

Vidare vill de kristdemokratiska maktpartierna göra det möjligt att utvisa alla utlänningar som ger uttryck för denna typ av "antisemitiskt hat".

– Vi måste resolut motsätta oss antisemitism från migranter med arabisk bakgrund och från afrikanska länder, säger Stephan Harbarth, vice ordförande för CDU/CSU-fraktionen i förbundsdagen, till Die Welt.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 212423548


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 212423549


Varnish cache server

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

Marockanska agenter ska ha dirigerat invandrarna. Samtidigt pekar Sanchez ut israeliska och ryska nätverk.0 Plus

Mer från Utrikes

Här sluter Real Madrids fans upp för Ceuta

Läktaren fylldes av flaggor.. Talkören: "Ceuta är inte till salu – Ceuta ska försvaras!"0 

Netanyahu förvarnades om 7 oktober – gjorde inget

Informerades i 45 minuter om att Hamas planerade stor attack.. Premiärministern valde att hålla uppgifterna för sig själv, enligt Haaretz.0 

Ceuta-invandrare anklagas för att ha slagit ihjäl delfinunge

Virala klippet väcker stor ilska.. Nu polisanmäls illegala invandrarna av en miljöorganisation.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0