"Nejlikor mot SD" – Miljöpartiets språkrör Åsa Romson och Gustav Fridolin lägger nejlikor på marken för att stoppa Sverigedemokraterna. Kampen mot SD har kommit att bli central för partiet.

Miljöpartist hotas av uteslutning för samarbete med SD

Publicerad 17 december 2014 kl 19.42

Politik. Miljöpartisten Kent Helgesson, partiets enda kommunfullmäktigeledamot i Uppvidinge kommun, hotas av uteslutning sedan han förhandlat fram en överenskommelse med Sverigedemokraterna.
– Ja, vi hoppas att han avgår frivilligt, säger den lokala MP-ordföranden till Sveriges radio.

Dela artikeln

Det blev ett riktigt skralt valresultat för Miljöpartiet i Uppvidinge kommun i höstens val och partiet lyckades med nöd och näppe endast ta ett av mandaten i kommunfullmäktige. Bättre gick det för Sverigedemokraterna som fick mer än fem gånger så många röster som MP.

När det igår var dags att utse kommunstyrelsens ledamöter valde därför Kent Helgesson att trotsa partilinjen och ingå ett valtekniskt samarbete med SD. SD gick med på att rösta in Helgesson på en av två kvarvarande platser i kommunstyrelsen i utbyte mot hans stöd för att få det andra mandatet. En fördelaktig överenskommelse för MP, som nu får mer inflytande i kommunen än partiet annars skulle ha fått.

Men från hans partikamrater är det långtifrån muntra miner – de anser nämligen att kampen mot SD är viktigare än att få inflytande i kommunen.

– Ja, vi hoppas att han avgår frivilligt. Det är det naturliga eftersom han ensam agerat mot hela miljöpartigruppen här, säger Eva Fernandez Bjarnestam, ordförande för Miljöpartiet i Uppvidinge till Sveriges radio.

Om Helgesson inte avgår frivilligt vill hon försöka få honom utesluten ur den lokala styrelsen och öppna ett uteslutningärende mot honom på riksnivå. Helgesson slår däremot tillbaka och menar att hans uppgift är att försöka se till att partiet får igenom sin politik i kommunen, inte att försöka motarbeta SD.

– Jag har fått i uppdrag att förhandla fram det största möjliga inflytandet för Miljöpartiet, förklarar han för SR och säger även att han är stolt över sitt agerande.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 603857868


Varnish cache server

Dumpades med söndertrasat underliv i ökänd park. Nu kämpar ungen för sitt liv – första steget är att lära sig äta igen.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0