Miljöpartist tog taxi för skattepengar

Publicerad 24 maj 2014 kl 07.19

Inrikes. MP-toppen Jabar Amin föredrar taxi framför billigare färdmedel när det är skattebetalarnas som står för notan. Nu tvingas han be om ursäkt för att han brutit mot partiets egna regler, skriver Aftonbladet.

Dela artikeln

Miljöpartiet är starka motståndare till icke-kollektivt resande och talar gärna om för väljarna hur man vill att vanliga svenskar ska bete sig.

”Att resa många tillsammans är i buss, tåg, spårvagn och tunnelbana är mer effektivt än att var och en tar bilen. Miljöpartiet vill fördubbla andelen resande med kollektivtrafik", står det i partiets egen kommunikation skriver Aftonbladet.

Men själv tar MP-politikern Jabar  gärna taxi mellan bostaden och flygplatsen i Umeå där han bor, visar Aftonbladets granskning.

Jabar skriver i ett mejl till tidningen att han har betalt sina taxiresor själv nu, och de därmed "inte belastar riksdagen alls". Vidare har han köpt så kallade utsläppsrätter – en sorts moderna avlatsbrev för människor som tror på det så kallade klimathotet – för att täcka upp för koldioxidutsläppen som taxiresorna har orsakat.


Nyheter från förstasidan

Turkiet efterlyser Netanyahu och ytterligare 36 israeler för folkmord

Sexårig flicka träffades av 335 skott. Även attacken mot Greta Thunbergs Gaza-flotta finns med bland åtalspunkterna.0 

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Här granskar AFA-veteranen vitboken åt SD-höjdarna

Dolda samarbetet med våldsvänstern.. Mattias Karlsson anlitar Expos grundare Tobias Hübinette för att peka ut partikollegor som "extremister".0 Plus

Satte eld på Egons hår och slapp åtal – nu återupptas utredningen

Vändningen – fem år efter bussattacken.. SR-veteranen informerades om möjlighet till överprövning och agerade "direkt, på sekunden".0 

I dessa 15 kommuner är svenskar redan i minoritet

Nya "migrationskartan" visar snabba trenden.. Även stora delar av Stockholm domineras nu av personer med utländsk bakgrund.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0