Det var när Anna Lövgren besökte butiken Dollarstore i Mantorp i april som hon upptäckte något mycket oroväckande.
I ett anteckningsblock som låg kvarglömt på en hylla i butiken hade någon i personalen gjort anteckningar som Lövgren misstänkte kunde vara ett romregister.
– I anteckningsblocket fanns det en rubrik som löd kundbesökare. Där under har man antecknat klockslag, datum och beskrivit kunden som antingen R-man, R-kvinna eller R-familj. Vi tolkade det som att R stod för romer och blev då förskräckta, berättar Anna Lövgren för Corren.
Hon började genast förhöra personalen om hur det kunde komma sig att det stod som det gjorde i blocket. Enligt Lövgren blev den unga kvinna som hon ”konfronterade” märkbart skärrad.
Butikschefen Mikael Solhamre uppger emellertid att det inte är frågan om något romregister, utan att bokstaven ”R” står för ”risk”. Solhamre säger att man antecknat klockslag då personer som bedöms vara ute efter att stjäla kommer in i butiken. Syftet med anteckningarna är att få klart för sig under vilka perioder det kan vara nödvändigt att ha butikskontrollanter på plats.
Den förklaringen imponerar dock inte på Anna Lövgren, som tror att butikschefen ljuger. I vilket fall tycker hon att det är diskriminering att kartlägga misstänkta tjuvar.
– Även om så vore fallet är det fortfarande diskriminering att döma människor utifrån utseende och fördomar och inte efter deras handlingar, säger hon till Corren.