Morddömd fick jobb i hemtjänsten

Publicerad 16 oktober 2014 kl 10.21

Inrikes. Ett stort antal guldstölder från äldre i Ljungby är på väg att nystas upp och en 55-årig kvinna anställd inom hemtjänsten har kunnat gripas misstänkt för brotten. Kvinnan anställdes inom hemtjänsten trots att hon 1999 dömdes för mord på en då 81-årig svensk man i Valdemarsvik.

Dela artikeln

Polisen kom kvinnan på spåren sedan hon pantsatt föremål tillhörande flera äldre som hon var satt att hjälpa inom hemtjänsten.

Den 55-åriga kvinnan greps efter att polisens godsspanare i Kronoberg och Halland vid en rutinkontroll kommit henne på spåren. När de begärde in listor från ett stort antal guldhandlare och pantbanker visade det sig att kvinnan varit en flitig kund och sålt respektive pantat mängder av stulna smycken de senaste åren.

Kvinnan har vårdat uppemot 100 personer i Ljungby. Polisen har hittills kunnat koppla en del av de guldsmycken hon pantsatt till sju av dem, men mörkertalet tros vara stort med hänsyn till mängden värdeföremål hon hanterat och en utredning pågår för att identifiera fler brottsoffer.

Den 55-åriga kvinnan förekommer under fem avsnitt i belastningsregistret. Den 26 juli 1999 dömdes hon för att tillsammans med en annan kvinna ha mördat en 81-årig svensk man i Valdemarsvik den 15 mars samma år. Kvinnorna sköt ihjäl mannan, som låtit dem bli inneboende hos honom sedan de hotats om vräkning, med ett salongsgevär när han låg och sov.

Båda kvinnorna dömdes till fängelse i vardera tio år för mord och den nu gripna 55-åringen frigavs villkorligt den 16 november 2005. Hon har därefter lagförts ytterligare tre gånger, bland annat för narkotikabrott i september 2009. Trots detta har hon alltså ansett vara lämplig inom äldrevården i Ljungby.

I de inledande förhören nekar kvinnan till brott. Totalt misstänks hon för sju fall av grov stöld.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 558374492


Varnish cache server

Dumpades med söndertrasat underliv i ökänd park. Nu kämpar ungen för sitt liv – första steget är att lära sig äta igen.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0 

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0