Asylkaoset
MSB sätter upp tält i Revinge.

MSB: Uthålligheten tar slut i december

Publicerad 18 november 2015 kl 12.53

Inrikes. MSB höjer tonläget och varnar för att asylmottagningen är "mycket ansträngd" och att situationen bara blir värre. På flera håll beräknar man att uthålligheten bara räcker till av december.

Dela artikeln

Myndigheten för samhällsskydd- och beredskap, MSB, pekar i sin senaste lägesrapport särskilt på den akuta bristen på boenden för så kallade ensamkommande flyktingbarn. Flera kommuner uppger nu att de helt saknar förmåga att ta emot fler.

"MSB:s bedömning är att det svenska samhällets förmåga att ta emot ensamkommande barn är fortsatt starkt utmanad. Principen om barnets bästa i beslut som rör barnet kan inte uppfyllas", konstaterar myndigheten.

Enligt Migrationsverket finns ett behov av att utöka antalet platser på så kallade evakueringsboenden till 20.000. Hittills är cirka 7.000 platser aktiverade, vilket innebär att det nu gäller att få fram drygt 13.000 platser till.

"Problemet kan inte lösas fullt ut även om Försvarsmakten ställer fler boenden till förfogande eller om MSB skulle anordna fler tältboenden", skriver MSB.

Det massiva inflödet av asylsökare leder också till "utträngningseffekter inom hälso- och sjukvård samt socialtjänst", enligt myndigheten.

– Man har så fullt upp att hantera ensamkommande barn och asylsökande så att man får problem med den ordinarie verksamheten, till exempel inom sjukvård och socialtjänst, säger Alexandra Nordlander, verksamhetsansvarig för operativ analys på MSB, till Aftonbladet.

I Skåne, Västra Götaland och Stockholm riskerar aktörer nu "att inte mäkta med sina åligganden från och med december" om de inte omedelbart får förstärkning.

Enligt MSB är det för tidigt att säga om de införda gränskontrollerna påverkar volymerna på asylinvandringen. Statistik från Migrationsverket visar dock att inflödet har fortsatt på samma nivå som förut.


Dolda samarbetet med våldsvänstern. Mattias Karlsson anlitar Expos grundare Tobias Hübinette för att peka ut partikollegor som "extremister".0 Plus

Ekonominyheter

Guldpriset rusar igen efter Trumps kupp

Nära nytt rekordpris – igen.. Kaoset på internationella scenen lockar fler investerare till trygga tillgången.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Män gripna för våldtäkt efter hörsägen

"Det är en tredjehandsuppgift".. Det är i nuläget oklart om kvinnan själv har anklagat männen för någon våldtäkt.0 

Kvinna anmälde 20 sexbrott – flera män fälldes

34-åringen: "Jag fattar att siffran provocerar".. Anmäler kollegor, chefer och bekanta – allt tas på allvar i Sverige.0 

Rönninge-offrets familj vädjar: Sluta sprida bilder

Unga kvinnans namn och bild sprids.. "Vi ber medier och allmänhet att visa förståelse och respektera vår integritet."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0 

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0