Yasmin Seweid var förstasidesnyhet för tre veckor sedan.

Muslim ljög om att hon utsatts för hatbrott av Trumpsupportrar

Publicerad 24 december 2016 kl 18.50

Utrikes. En 18-årig muslimsk kvinna har gripits av polisen i New York sedan hon ljugit om att hon utsatts för hatbrott av Trump-supportrar. Nu riskerar den unga muslimen att dömas till fängelse.

Dela artikeln

Det är 3 december i år som New York Daily News skriver om 18-åriga Yasmin Seweid som påstår sig ha blivit utsatt för ett hatbrott på tunnel­banan i New York.

Enligt Seweid har tre "fulla vita män" skrikit antimuslimska glåpord efter henne och skanderat "Donald Trump". De påstås dessutom ha försökt slita av henne hennes slöja och skrikit åt henne att lämna USA.

– Jag hörde att de sade något väldigt högt, något om Donald Trump. Jag hörde också att de sade ordet "terrorist" och jag blev lite skrämd, berättar 18-åringen för tidningen.

Tre vita män som kränker en muslim. Nyheten anses vara jättestor och hamnar på den vänster­populistiska och öppet Trump-fientliga tidningens förstasida. Även svensk media uppmärksammar händelsen.

Samtidigt inleder polisen en utredning för att få tag på förövarna. Enligt USA Today satsas "ansenliga" polisiära resurser på att utreda hatbrottet.

Polisen lägger bland annat resurser på att gå igenom övervaknings­bilder, skriver Yahoo News. Men de hittar aldrig några video­sekvenser från det påstådda hatbrottet och efter över en veckas intensivt polisarbete är utredarna säkra på att Seweid ljuger.

När de konfronterar 18-åringen med sina fynd erkänner hon att hon ljugit. Hon skriver under ett skriftligt erkännande och delges misstanke om falskanmälan och störande av myndighets­utövning.

Nu riskerar Yasmin Seweid att dömas till fängelse för att ha ljugit ihop historien. Förra veckan dök hon upp i domstolen, utan slöja och med håret på huvudet avrakat; ett straff från hennes arabiska föräldrar för att hon anses ha vanhedrat familjen.

I samband med att 18-åringen anmälde att hon utsatts för hatbrott anmäldes hon även försvunnen. Polisen tror att hon höll sig undan några dagar efter att ha varit ute och festat med sina kompisar, något hon inte får göra enligt sin religion.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 600763677


Varnish cache server

Mer från Utrikes

Tung republikan tvingas ge Aipac nobben

Israellobbyn har blivit paria för väljarna.. Mike Rogers demokratiska motståndare vann primärvalet genom att angripa lagliga korruptionen.0 

Iranska hackare stängde brittiskt kraftverk

Anläggningen låg nere i fyra dagar.. Teheran bedöms ha betydande så kallad cyberförmåga.0 

Inte heller partikollegan Hanna Gedin släpptes in i landet. "Anmärkningsvärt att regeringen inte agerat mot Israel."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0 

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0