Muslimer anmäler Ivar Arpi på SvD

Publicerad 9 juli 2014 kl 17.51

Inrikes. Skattefinansierade Sveriges unga muslimer (SUM) har JK-anmält Svenska Dagbladet för en artikel som organisationen anser vara islamofobisk. En polisanmälan har även gjorts mot ledarskribenten Ivar Arpi, som skrev artikeln.

Dela artikeln

Kontroversen gäller Arpis ledarartikel "Syrien är vår tids spanska inbördeskrig" som publicerades den 4 juli. 

Enligt anmälan hävdar skribenten att SUM:s förbundsordförande Rashid Musa stödjer terrorhandlingar. Ivar Arpi påstås också antyda att SUM stödjer mord på ”kristna, kurder, shiamuslimer och så gott som alla som inte uppfyller att vara en god muslim”.

–  Det är beklagligt att SvD väljer att cementera islamofobiska föreställningar om muslimer i allmänhet och muslimska organisationer i synnerhet. Du kan idag skriva vad som helst om svenska muslimer utan att det får större konsekvenser, säger Rashid Musa i ett pressmeddelande.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Svenska Gripen-plan kan bomba Ryssland redan 2026

Nya beskedet från Pål Jonson. "Ukraina har rätt att försvara sig inom och utom sitt territorium."0 

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Anföll plötsligt 18-åring. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0