Arkivbild.

Muslimsk friskola könssegregerade elever – så flickorna slapp visa huvudet

Publicerad 18 november 2017 kl 19.03

Inrikes. Den muslimska friskolan Al-Zahraa Akademi i Stockholm får hård kritik från Skolinspektionen sedan man delat upp elever efter kön. Skolans beslut har bland annat motiverats med att flickorna skulle slippa ta av sig slöjan inför pojkar, skriver SVT Nyheter Stockholm. Friskolan ska även ha sparkat personal som larmat socialtjänsten.

Dela artikeln

Det är den muslimska friskolan Al-Zahraa Akademi i Bagarmossen i södra Stockholm som får häftig kritik från Skolinspektionen.

Bland annat har skolan länge och "i betydande omfattning" undervisat eleverna i olika grupper uppdelade efter kön, vilket bryter mot den svenska läroplanen.

Pojkar och flickor har separerats i samband med alla undervisning i hemkunskap och idrott, och till viss del under lektioner i sex- och samlevnad och biologi.

Uppdelningen i idrotten har motiverats med att flickorna ska slippa ta av sig slöjan inför pojkar.

Men när det gäller hemkunskapen anges ett annat skäl. Skolan menar att pojkarna "inte skulle göra något alls" om det fanns flickor med på lektionerna.

Den muslimska skolan får också kritik av myndigheten för att man hindrat personal från att slå larm när eleverna råkat illa ut hemma. Detta trots att skolan är skyldig att anmäla sådana misstankar till socialtjänsten. Skolinspektionen har intervjuat tidigare medarbetare på skolan som säger att de fått sparken när de följt reglerna och gjort så kallade orosanmälningar.

Enligt bilder på skolans hemsida så bär de flesta men inte alla flickor slöja. Så här skriver man bland annat också:

"Skolan har två bönerum för de elever som önskar be under rasterna. Ett för pojkarna och ett för flickorna. Skolan erbjuder dagligen frukost, lunch och mellanmål/efterrätt. Vi serverar endast halal."

Skolinspektionen kräver att Al-Zahraa Akademi åtgärder problemen senast den 15 januari nästa år.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 353676029


Varnish cache server

Nu blir det kriminellt att "allvarligt skada" kvinnors ego. Den som "återkommande" beskyller sin fru för att ha fel kan få långa fängelsestraff.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0