Sexspionerande läkaren
Skåne Universitetssjukhus i Malmö. Foto Christer, Malmö/cc

Muslimsk läkare misstänks ha spionerat på unga kvinnors sexliv

Publicerad 21 april 2013 kl 03.33

Inrikes.En manlig 52-årig läkare på en vårdcentral i Rosengård i Malmö åtalades under veckan för dataintrång. Läkaren, som är en muslimsk pakistanier, misstänks ha spionerat på unga kvinnors sexualliv för deras föräldrars och släktingars räkning.

Gilla artikeln på Facebook

Dataintrånget upptäcktes av kvinnokliniken på Skånes Universitetssjukhus (SUS) i november 2010 men fallet har inte lett till åtal förrän nu. Enligt förundersökningen har läkaren gjort omkring 150 olovliga slagningar under 2010 då han tagit fram känsliga personuppgifter på patienter som han inte har haft någon vårdrelation till.

Läkaren har erkänt att han tagit fram uppgifter om patienter i samband med att dessas föräldrar eller andra anhöriga varit på vårdcentralen, men att den patient han tagit fram uppgifter på då varit med. Den förklaringen tror dock inte åklagare Linda Rasmussen på.

Bland annat har läkaren gjort slagningar i primärvårdens journalsystem BIOSIS där man kan se känsliga uppgifter såsom resultat på tester för sexuellt överförbara sjukdomar. En anonym källa som tidningen Kvällsposten hänvisar till säger att det är sådana känsliga uppgifter som läkaren varit ute efter.

- Han kan ha gjort det här för att anhöriga velat kontrollera flickornas eventuella sexuella kontakter, säger personen till Expressen.

När läkaren konfronterades med uppgifterna i december 2010 skyllde han på att han var "psykiskt sjuk". Han har stängts av från sin tjänst och har nu startat ett privat vårdbolag.

Dom i målet väntas i början av maj.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Hjärnan bakom Trumps Grönlands-planer talar ut

Stabschefen hävdar att området inte tillhör Danmark. "Har varit så i 500 år, hur man än tolkar folkrätten", säger Stephen Miller.0 

Ekonominyheter

Mjölk dyrare än läsk med Sveriges nya priser

"Mjölk gick om literpriset på läsk".. Senast det skedde var under Koreakriget på 1950-talet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

S svänger – öppnar för att klippa gängtoppars pass

Stöttar nu Tidöförslaget.. "Gängkriminaliteten kryper in i våra system, i domstolar, i politiska partier."0 

Missing People efterlyser försvunna Carina

Försvann spårlöst.. Vädjar om allmänhetens hjälp med att hitta henne.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0