Misshandelsexperimentet på Södermalm

FEMINISTISKT KÄRNOMRÅDE: Skrapan på Södermalm, där det illustrativa experimentet genomfördes, är en av de valkretsar där Fi och Mp hade högst relativt stöd – och SD lägst, i Stockholm. Hela var tionde Skrapan-bo röstade på Fi i valet till riksdagen.

Nästan ingen ingriper vid kvinnomisshandel – på Södermalm

Publicerad 14 november 2014 kl 10.34

Inrikes. I en ny film undersöker gruppen STHLM Panda södermalmbornas civilkurage – och resultatet är nedslående.

Dela artikeln

Det sociala experimentet gick ut på att med hjälp av en dold kamera se hur många som ingriper när en kvinna utsätts för hot och våld i en hiss.

Av 53 deltagare är det endast en person, en utländsk kvinna, som säger ifrån – de andra står kvar och låtsas som ingenting.

– Vi blev väldigt förvånade, det är ju jävligt tråkigt när ingen kan rycka in när det behövs. Vi tänkte att det skulle bli 50-50 men så blev det verkligen inte, säger Konrad Idhage från STHLM Panda till Nyheter24.

Det sociala experimentet genomfördes i gamla Skatteskrapan vid Medborgarplatsen på Södermalm i Stockholm. Numer är höghuset ett fashionabelt studentboende.


Efter irakiska familjens köp av Skänninge stadshotell. Ägaren hyllades som lokalhjälte – åtalas nu för människorov, flickvåldtäkt, i lokalerna.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Efter omfattande sökinsatsen – polisen bekräftar. "Vi är hundra procent säkra på att det är den försvunna kvinnan."0 

För första gången: Åkesson mest populära partiledaren

Spöar Maggan i förtroendemätning från Demoskop.. "För två och ett halvt år sedan var gapet mellan dem 28 procentenheter."0 

Vänsterextremist häktad för hot mot ministrar

Docka med avhugget huvud utanför Benjamin Dousas bostad.. Andreas Klominek, 42, har en lång bakgrund inom våldsvänstern.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0