HMF på Facebook
Tomas Åberg, som höll sig undan delgivning för omfattande djurplågeri, har hyllats som "svensk hjälte" i Aftonbladet.

Näthatsgranskarens skryt: Nästan 150 domar hittills

Publicerad 2 januari 2019 kl 11.56

Du betalar. Näthatgranskaren Tomas Åberg får skattemedel för att massanmäla pensionärer och andra som skriver invandringskritiskt på Facebook. Nu uppger han sig ha fått till nästan 150 domar mot personer som polisanmälts för "hets mot folkgrupp".

Dela artikeln

"1 218 polisanmälningar 2017-2018. 144 näthatsdomar, från 214 anmälningar. Många väntar på åtal!" skriver Näthatsgranskaren på Twitter.

Näthatsgranskaren uppger också att den egna stattefinansierade verksamheten har lett till att antalet fällande HMF-domar i Sverige har tiodubblats. Under året har man vidare "forskat, samarbetat, föreläst bla Europarådets konferens om kriminellt näthat", heter det.

Myndigheten MUCF, som finansierar vänsterextrema organisationer som Expo, har hittills beviljat drygt en och en halv miljon kronor i bidrag till Näthatsgranskaren.

Näthatsgranskaren drivs av Tomas Åberg, som för några år sedan utreddes för omfattande djurplågeri men slapp åtal eftersom han höll sig undan delgivning.

Den större delen av bidraget från MUCF går till att betala Åbergs lön.

I våras hyllades Tomas Åberg som en "svensk hjälte" i en artikel i Aftonbladet som sedan mystiskt försvann från tidningens samlingssida över de svenska hjältarna.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 626340653


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 626340654


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Stockholmsbörsen rusar – med över 4 procent

Vapenvilan ger glädjeyra på marknaden.. Men stora frågetecken finns kring uppgörelsen med Iran.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Myndigheterna har skärpt till sig. "Vi kommer om det så behövs bära dem ombord på flygplanet".0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0