Folke Bernadotte med dåvarande fästmön Estelle Manville 1928.

Foto: ScanpixFolke Bernadotte med dåvarande fästmön Estelle Manville 1928.

Namnet Estelle tros vara politisk markering

Publicerat den 27 februari 2012 kl 12:09

SVERIGE. När den svenske diplomaten Folke Bernadotte mördades av sionistiska terrorister i Jerusalem 1948 kom mördarna billigt undan. En av dem, Yitzak Shamir, blev senare Israels premiärminister och den svenska regeringen protesterade aldrig mot den uppenbara israeliska fräckheten. Nu tror bedömare att namnet Estelle, som är taget efter Folke Bernadottes fru, kan vara en politisk markering.

Gilla artikeln på Facebook

Dela/Skriv ut

Att döpa prinsessan till Estelle är en politisk markering från kungahuset, skriver forskaren och författaren Göran Burén på Newsmill. Enligt honom är det känt att kungen och drottningen är missnöjda med hur svenska myndigheter har skött fallet Folke Bernadotte. Kungaparet har aldrig besökt Israel.

Den israeliska regeringen lovade högtidligt en gång i tiden att fortsätta spaningarna efter mördarna. Men, påpekar Göran Burén, ingenting hände, trots att gärningsmännen några årtionden senare framträdde helt öppet och erkände vad de gjort. Och ingen svensk regering har efter 1950, när fallet begravdes, frågat hur det gick med efterspaningarna.

Göran Burén beskriver också hur olika Israel-närstående element drivit en kampanj mot Folke Bernadotte för att göra gällande att han var en antisemit. Därför har han också blivit misstänkliggjord i Sverige. Hans insats med de Vita Bussarna är någorlunda väl känd, men arbetet med en rättvis lösning på Palestinafrågan är det få som känner till.

”När den israeliske presidenten Herzog besökte Sverige ville de kungliga säga något bitskt om Folke Bernadotte, men det fick de inte för UD. Det är ingen orimlig tolkning att kungahuset med sitt namngivande vill bidra till att återupprätta Folke Bernadottes minne. Det är inte känt vilket namn man hade i beredskap åt en liten gosse – Folke är en god gissning”, skriver Göran Burén.

Omodererat: Fria Tider ansvarar ej för innehållet nedan

Twingly bloggsök link:http://www.friatider.se/namnet-estelle-tros-vara-antisionistisk-markering Bloggar om denna artikel
  • http://avpixlat.info/ Klicka HÄR

    Börjar det bli dags att byta namn till ”konspirationsbloggen”?
    Eller varför inte ”en ding, ding värld” eller rätt och slätt ”aftonbladet”?

    • Anonym

      En ding ding värld är dessvärre mer seriös än Aftonbladet. : )

    • Anonym

      Min konspirationsteori är kanske nog så långsökt. Jag tror det kan finnas en koppling mellan valet av namn med att föräldrarna tycker det är ett trevligt namn. Jag vet att jag sticker ut hakan i och med detta men är inte rädd för kritik.

    • http://bortkopplad.se/bloggo bloggo

       Vem ska byta namn menar du och varför?

      • http://avpixlat.info/ Klicka HÄR

        • http://bortkopplad.se/bloggo bloggo

           ???

          • Guest

            !!!

    • Anonym

      one-liner detected

  • Anonym

    Jeg har alltid hørt og lest at Folke Bernadotte forsvant i Sovjet , og antagelig døde i leir i Sibir …

    • Anonym

       Då har du nog blandat ihop honom med Raoul Wallenberg.

      • Anonym

        Ja … det er nok riktig … :)

  • Anonym

    Vi säger att svenska folket är indoktrinerade det är möjligt, men de
    verklighetens indoktrinerade är våra folkvalda politiker som har tappat
    allt av vett och sans, gör man jämförelser med olika generationers
    politiker har vi det sämsta klientelet av politiker idag!

    Jag skulle kunna kalla hela bunten  i 7klövern som samhällsfrånvända och
    det är inte någon överdrift snarare ett för snällt omdöme, ok Reinfeldt
    framstår som en kriminell ligaledare och detta är heller inte någon
    överdrift!

    Och vill någon kalla regimen för en politisk maffia så är det fullt
    respektabelt, alltså det finns inte ord för detta skamgrepp politikerna
    tagit på svenska folket och PK som är skammens anhang jamsar med!

    Hur stora är oddsen på att SD kommer att påverka den politiska maffian
    så att väljarna fattar att det här får inte fortgå längre, att 7klövern
    gräver en gigantisk grop att sänka svenska folket i?

  • http://misslyckande.wordpress.com/ Misslyckande

    Moment 22 för kommunistvänstern som hatar monarkin? :)

  • Anonym

    Det kan ju vara så att dom bara gillade det namnet… och sen har det ju varit i familjen. Varför blanda in politik när det inte finns belägg för det????

  • Pelle Andersson

    Nu tror jag att man tror lite för mycket om vårt svenska kungahus och deras förmågor.

  • http://detopaverkadesinnet.blogspot.com/ MetalHeadViking

    Det hela blir ännu märkligare då en del forskare slagit fast att Bernadotte släkten skulle vara en judisk släkt från Frankrike. 

    • http://bortkopplad.se/bloggo bloggo

       ”en del forskare”? Vilka forskare är det? Om det enligt en konspirationsteori krävs ”en del forskare” för att slå fast en så simpel sak som någons börd, så tyder det på att tesen med största sannolikhet är falsk.

      • http://detopaverkadesinnet.blogspot.com/ MetalHeadViking

        Det är alltså forskare från helt oberoende källor som har konfirmerat att Jean Baptiste Bernadotte var judisk. Dels har vi Ridley och andra amreikanska forskare. Sen finns det även källor i Sverige. 

        Jag har inte gjort tillräckligt mycket efterforskning själv. Så jag kan inte säga att det är si eller så. Men att den teorin finns är intressant i sammanhanget. 

        • http://bortkopplad.se/bloggo bloggo

          Jag ser inte riktigt att det spelar någon roll om han hade judiskt påbrå eller ej. Dessutom verkar det mest ha varit ryktesspridning som härrör från 1800-talet. Jean Baptiste Bernadotte var ett adoptivbarn och det ansågs inte rumsrent med en kung som adopterats in i kungafamiljen.

          • http://detopaverkadesinnet.blogspot.com/ MetalHeadViking

            Jag bryr mig inte. Jag är republikan. Och Bernadotte är ändå bundna till den svarta adligheten genom sin släktskap till Saxe-Coburg Gotha. 

    • Anonym

       Varför inte? Judarna är inte något homogent folkslag.

  • chainmail

    Om det är som Burén skriver ändrar jag ståndpunkt och stöder namnvalet till fullo. Jag har fått nog av sionister, judemaffior och den välkända judiska fräckheten ‘chutzpah’.  

  • Anonym

    Jag tror personligen inte på att man valt namnet som någon slags politisk markering, låter väldigt långsökt. Snarare har man nog valt det för att man helt enkelt råkar tycka om namnet. Dessutom har ju namnet funnits tidigare i släkten.
    Tur att inte Victoria och Daniel valde ett PK namn på den lilla prinsessan.
    Då hade hon kanske hetat Fatima Fadime Bernadotte…

    • Anonym

       Fadime är för politiskt inkorrekt, barnet kan uppfattas som en islamofob då (pga hedersmordet mot Fadime).

  • http://dessaminaminstabroder.blogspot.com/ Dessa mina minsta bröder

    ” Våren 1990 var Israels president Chaim Herzog på stadsbesök i Sverige. Och för första gången fick kungen möjlighet att nämna sin släkting vid namn och hylla hans minne. Men mer än så blev det inte. Kungaparet hade krävt ett spetsigare uttalande, och drottningen en ursäkt. Men en UD:tjänsteman svarade: – ”Det var ju så länge sen alltsammans ” -Ni har inte klart för er att Folke Bernadotte var kungens gudfar och sådana saker tar vi på allvar, svarade drottningen.” se länk i min blogg och lyssna själva:
    http://dessaminaminstabroder.blogspot.com/2012/02/estelle-bernadotte-fodd-manville-vem.html

  • Anonym

    inget fint namn på en blivande drottning   låter som namnet på en gatmadam – nu är jag ganska elak

    • Sovhjärnan

      Passar väl alldeles utmärkt då gullebarnets morfar gillar just sådana.

  • Anonym

    Om man läser kommentarerna här märker man ganska snabbt att det finns två typer av politisk inkorrekthet. Säkert något som expo kommer skriva en debattartikel om snart, men det är intressant att se att vissa tror att de är ”politiskt inkorrekta” när de vurmar för Israel och sionism eftersom sionisterna ogillar araberna. Ergo om man är emot sionismen är man en multikultiivrare som gillar araber. Sannerligen är ju inte riktigt så simpel och om man studerar samhällets sanna makthavare (inte alltid judar, men sällan eller aldrig någon högljudd getherde från Afghanistan) kommer man ganska snabbt att ta avstånd från kontrajihadismen som politisk rörelse.

    Oavsett vilket, en sann svensk patriot skulle aldrig ta ställning mot Folke Bernadotte och för en regim uppbyggd av de människor som mördade honom. Sedan behöver man inte springa omkring med palestinasjal och leka ship to gaza, men det är en annan femma.

    • MartinA

       Sanningen är att grundandet av staten israel, och framförallt sionismen upp till den punkten och de överrenskommelser som gjorts med sultanen och som sökte göras med britterna, det hela var en invasion och ett övergrepp på befolkningen som bodde i vad som nu är israel.

      MEN. Historien är fylld med precis sådana övergrepp. Det går inte att backa dem alla, då skulle inga länder finnas kvar? Ta till exempel karelernas flykt ifrån karelen? Karelerna bröt inte ihop i bitterhet och destruktivitet, karelerna försökte inte ta makten i finland i ett väpnat uppror (jämför arafat och jordanien). Idag är karelerna en del av finland och nettobidragsgivare till världen ekonomiskt och nettobidragsgivare till världen i fred och tankar. Palestinierna har destabiliserat ett antal länder och lever fortfarande som parasiter och tiggare och förstörare och hatare. Även om karelerna har förlorat stora delar av sin kultur?

      Hursomhaver, Israel existerar. Personligen hoppas jag att Israel fortsätter existera och når någon form av fred med sina grannar. Vidare hoppas jag att journalister upphör med sin groteska och abnorma fixering vid israel-palestina konflikten. Det är en smutsig liten etnisk konflikt där alla sidor är otäcka skurkar på något sätt. Och där ingen sida vill ha fred. Och området som sådant är helt ointressant, saknar helt strategiska resurser eller industrier. Konflikten får en helt oproportionerlig och oförtjänt uppmärksamhet. Finns hundratals etniska konflikter i världen som är minst lika ”intressanta”.

      • Anonym

        Vad som gör många (inklusive undertecknad) fientligt inställda mot Israel är nog vidrigheten som regimen visat upp genom åren. Förutom Folke Bernadotte har vi ju King David Hotel, USS Liberty, diverse smutsiga äventyr i andra länder samt en hel del övergrepp mot palestinierna som jag inte orkar räkna upp. I övrigt delar jag till viss mån din åsikt om att konflikten inte har någon särskilt sympatisk sida. Dock har Israels agerande gjort det till lite av ett hatobjekt för många människor, det är åtminstone min uppfattning. Kan judarna göra någon form av anspråk på landet? Mycket möjligt. Men det är skillnad på att erkänna att en judisk nationalstat har rätt att existera och att vurma för sionismen i någon naiv tro på att vi är på samma sida. Europeisk nationalism, patriotism eller ens konservatism kommer aldrig omhuldas av sionisterna.

        • MartinA

          Att utöva makt är att ägna sig åt vidrighet. Särskilt i ett stökigt område eller i en stökig tid. Vi kommer inom ett eller två decennnium ha liknande situation i sverige så vi bör vara mycket försiktiga med att sitta på våra höga hästar?
          Du kan lika gärna klaga på att någon är vid liv? Eller att det finns människor?

          Sen har jag mina klagomål på europeiska judar, deras främsta företrädare tycks alla vara kulturmarxister. Men jag ser inte att det har något med Israel att göra.

  • pierus

    Om inte jag miss miner mig betyder ordet Estelle = Stjärna?!?

  • Anonym

    Jag tänker på en chipspåse. Estella- Estrella .p
    http://svenssonsfunderingar.wordpress.com/

    • http://bortkopplad.se/bloggo bloggo

      Vilken tur då att hon heter Estelle (Äställ) och inte någonting annat.

  • http://farligatankar.wordpress.com Farliga Tankar

    Oavsett vilket så lär snart hela landets befolkning känna till vem Estelle Manville var. Och Folke Bernadotte. Och hur han mördades. Och av vilka.

    • http://bortkopplad.se/bloggo bloggo

      Och kanske än värre. Att svensk media allt sedan 1948 upprepade gånger smutskastat och förtalat Folke Bernadotte i tafatta försök att berättiga mordet på honom. Som rykten om att han var nazist eftersom han inte premierade judar under Andra Världskriget utan ansåg att alla civila, oavsett folkgruppstillhörighet, skulle skyddas från både de allierades och tyskarnas övergrepp.

      I synnerhet ingick Folke Bernadotte i den grupp diplomater som förgäves försökte förhindra britternas systematiska mördande av tyska civila, bl.a när de bombade och torpederade civila fartyg fullastade med tyska flyktingar under krigsslutet. Något som ledde till att tiotusentals tyska kvinnor och barn mördades i de värsta fartygskatastroferna i världshistorien.

      http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/03/Cap_Arcona_burning.jpg

      Så Folke Bernadotte var en sann svensk hjälte och hans fru Estelle Bernadottes namn är definitivt värdigt en svensk prinsessa.

  • http://angels1-5.blogspot.com/ mirotanien

    Det här kan bli intressant. Allt är nämligen politik idag. Så även om hovet och Vickan inte avsett något politiskt med att döpa barnet till Estelle så kommer PK-krafterna att nappa på det här. De för ju en evig, lågintensiv kampanj mot kungahuset. Nu får de ännu en hållhake.

    De får iaf vad de TROR är en hållhake. Det kommer kanske att låta: ”Estelle associerar till Folke Bernadotte, det är oacceptabelt för Israel, ändra namnet.” Då säger hovet i form av kungen: ”Lägg av, ni går för långt.” – ”Nej, ändra namnet.” – ”Jaha, säger ni det. Får vi inte döpa barn till vad vi vill så avgår jag, och även Vickan vägrar tillträda.”

    Då får vi en konstitutionell kris. Den löses genom att folk säger åt PK-krafterna, ”lägg ner, detta är en storm i ett vattenglas. Klart ungen ska heta Estelle, politiskt eller inte”.

    Nåja. Fantasin löper iväg. Men ta det för vad det är: en liten spekulation baserad på hur det politiska spelet låter i Sverige anno 2012. Så go ahead PK-ister, protestera mot Estelle! Det kan bli intressant för oss alla.

    • Sovhjärnan

      Spädbarnsdöd är ju rätt vanligt. Tror nog Mossad är tillräckligt skickliga för att fixa till det om det skulle bli nödvändigt.

  • Anonym

    Om namnet Estelle är till åminnelse av den svenske hjälten Folke Bernadotte, så är det på tiden. Han räddade många fler än den ständigt hyllade Raol Wallenberg någonsin gjorde.

    Men för Folke Bernadotte var alla liv lika viktiga att rädda- inte bara det utvalda folkets.Läs mer:
    http://varjager.wordpress.com/2012/01/16/svenska-hjaltar-som-vi-forvantas-hylla-och-andra-som-vi-helst-ska-glomma/ 

    http://www.folkebernadottesminnesfond.se/omfb.html 

    Folke Bernadotte förtalades av judar som ville rädda sitt eget skinn efter att ha samarbetat med nazisterna, bl.a Himmlers massör Felix Kersten som på sin egen skrivmaskin skrev falska Bernadotte-brev.
    http://tuffsandin.blogspot.com/2007/11/folke-bernadottes-dd-och-eftermle.html 

  • Anonym

    Hela originalartikeln (Newsmill) är reklam för artikelförfattarens (Göran Burén) bok som av en händelse ges ut i dagarna…

  • Anonym

    Där rök min tro till kungahuset! Hoppas resten av SD gör detsamma!

    • http://bortkopplad.se/bloggo bloggo

      För att någon har fört ett långsökt resonemang om att kronprinsesseparet valde namnet för att visa missnöje med utredningen av mordet på en svensk diplomat tillika släkting? Om så vore fallet, vad vore dåligt med det strikt politiskt sett? Anser du att judar har rätt att godtyckligt döda medlemmar av svenska kungafamiljen närhelst de känner för det utan rättsliga efterspel?

      • Anonym

        Det var en längesen incident vilket är inget jämfört med vad vi utsatte judarna för 67 år sedan. Att fortfarande idag klaga över mordet på Folke är rent löjligt och tydlig antisemitism mot Israel.

        • http://bortkopplad.se/bloggo bloggo

          Om inte jag missminner mig räddade Folke Bernadotte livet på 11 000 judar under Andra Världskriget. Och tacken för det blev att han sköts ihjäl mitt på gatan i Israel? Om det är antisemitism att protestera mot mördandet av en svensk diplomat så är jag gladeligen antisemit!

          Jag undrar förövrigt om inte Folke ångrade att han hjälpt en enda jude när hans bil stoppades av en israelisk militärjeep och soldaterna slet upp sina k-pistar för att skjuta ihjäl honom.

          • Anonym

            Israel befann sig i krig samma år som Folke dog. Han allierade med terroristerna och då får man ta konsekvenserna när man åker dit under krig. 
            Att han hjälpte judarna i Sverige var såklart bra men vara mer ett sätt att tvätta bort sin antisemitstämpel pågrund av hans möten med Himmler.

            • Anonym

              Just det ja, Sternligan var ju sådana motståndare till terrorism….

        • Avpixlat1987 (Freddy Tönnesen)

          Stopp och belägg här nu… VI har inte utsatt judarna för någonting. Sluta blanda in PK-retorik i allting. Estelle har ingenting med antisemitism att göra. Och alla vita svenskar är inte rasister bara för att dom är vita. Det är sjukt att resonera på det sättet. Vi kan inte hjälpa att Hitler förföljde judarna..

          • Anonym

            Nej nej absolut inte är alla svenskar rasister, dem enda rasisterna är extremvänstern som tycker synd om alla som kommer hit och trycker ner oliktänkare och hyllar terrorstaten Palestina.
            Om Estelle inte skulle ha med antisemitism att göra, varför döper dem henne efter Folke Bernadottes fru då?

            • Avpixlat1987 (Freddy Tönnesen)

              Kanske för att dom gillade namnet…

        • Anonym

          Vad utsatte VI judarna för sa du?
          Vilka klagar fortfarande över mord sa du?

          • Anonym

            Svar1: Förintelsen
            Svar2: Vänstern

            • Anonym

              Är du dum eller bara förståndshandikappad?

              Svaret skall ju naturligtvis vara

              1 Vi är inte skylldiga judarna någonting
              2 Judarna

        • Anonym

          VI har tamig f inte utsatt judarna för nånting, tack så mycket.Lång tid?? bah! Monarker har långt och gott minne.

          • Anonym

            Ack denna förintelseförnekare.
            Jo, vi stödde Hitler under andra världskriget och sysslade med rasbiologi och annat hemskt. 

            • Anonym

              Jag förnekar absolut inte förintelsen men jag undanber mig kollektivt samvete tack.Sverige höll sig neutralt,visst, exportarade vi järnmalm till Tyskland mm men Sverige kan baske mig inte hållas ansvarigt för judeutrotningen.det är lika dumt som att påstå att SD är medskyldigt till Bering-Breiviks förbrytelser.

              • Anonym

                Om du tror på förintelsen varför förnekar du att socialmoderaterna stödde Hitler? 

                • Anonym

                  Varför drar du in Israelisk stadsmytologi i det här?

                • http://profile.yahoo.com/ZXXNAE4QC3MYGAU42WUVAJQPWU Ano

                   Det är faktiskt sant att S stödde Hitler, det var många Svenskar som gjorde det på den tiden. En socialdemokrat nominerade ironiskt nog Hitler till Nobelsfredspris (1939) vilket han inte fick förstås.

              • Anonym

                SD är inte medskyldig till Anders Breivik ofc men det är Fremskrittpartiet och alla andra främlingsfientliga partier i Europa.

            • Anonym

              ”Vi” har inte gjort ett strunt!

              Jag vet inte vad du haft i pipan ikväll men det verkar ha haft stor effekt på din perception av tid och rum. Det luktar som om du svalt allt som Socialistregimen serverat dig och sedemera fått för dig att alla svenskar har ansvar för allt elände i världen. Det ställer jag helt enkelt inte upp på. Du får mer än gärna skuldbelägga dig själv för allt ont som hänt i världshistorien, men snälla blanda inte in resten av befolkningen i din psykos.

              • Anonym

                Hur kan du tro att jag tror på socialism?!??! Socialdemokraterna och de övriga vänsterkartellen är en av de mest vidriga som finns på planeten. Det är tack vare dem vi har så stor arbetslöshet, segretation,mångkultur och antisemitism!
                Utan Israel och sionismen hade vi dukat undan för al-qaida för längesedan.

                • Anonym

                   Kan du läsa innantill så ser du att jag skrivit att du verkar ha svalt Socialistregimens skuldbeläggande av svenska folket för saker som vi inte har ett strunt med att göra. Du talar i ditt oförstånd när du talar om att Sionismen skulle motverkat Al-Quaida. Sionismen behöver aktiva fiender för att människor som du skall understödja Israels krig mot hela omvärlden, och att lura folk att de bär orsak till deras skuld.

                • Anonym

                  Där ser man ditt hat mot judar tydligt i det du skrev. Jag kan inte hjälpa att Israel med sådan liten landyta har så stor påverkan i Europeisk och Amerikansk politik både inrikes och utrikes.

                • http://profile.yahoo.com/ZXXNAE4QC3MYGAU42WUVAJQPWU Ano

                   Tyst med dig du vet inte vad du säger. Beskyll inte socialisterna för att det råder arbetslöshet i Sverige idag, vem fan är det som styr landet här egentligen. Jo de är Moderaterna och de har inte skapat 1 enda nytt jobb sedan 2006, arbetslösheten ligger nästan på 10% och det är deras fel. DE VAR FUCKING JÄVLA MODERATERNA SOM HÖJDE INVANDRINGEN

                  KÄLLA OCH BEVIS !!!! Antal PUT beviljade (2009) 102 449 stycken. http://www.migrationsverket.se...

                  En jämförelse mellan 1980 och 2010. http://www.migrationsverket.se...

                  Här
                  ser vi att de röda inte är massinvandringsblocket utan snarare det blå
                  blocket. Detta avsiktligt för företagare och rika tjänar mycket pengar
                  på högarbetslöshet genom att de lönedumpar lågavlönade jobb.

                  Tack alla som röstade borgligt, jävla idioter.

            • Anonym

              Det här måste vara det mest korkade jag läst på fria tider hittills.

        • Anonym

          ”Vi”??!! Kollektiv skuldpålägning av alla Européer är fegt och fult som debattsätt!

      • Anonym

        Ja. Du har rätt. Vi har inte gjort dem någonting, nej.

        Men det har heller inte ”judarna” som du så bekvämt kollektiviserar, varav majoriteten inte ens levde när detta skedde.

        Osmakligt att antyda att judarna skulle stå bakom mordet. Lika lite som
        de flesta svenskar står bakom det som skedde för 67 år sedan.

        Det var inte ”judarna” som mördade Bernadotte, det var Stern-ligan. Lika
        lite som det var ”tyskarna” bara sisådär i allmänhet som mördade under
        andra världskriget.

        Tycker man gärna kan diskutera Stern-ligans brott mot mänskligheten. Och
        det är smutsigt att antyda att ”judarna” inte skulle vilja det,
        eftersom att de gjorde det direkt efter mordet. 

        Det går åt båda hållen förstår du.

    • Anonym

      Ok, tror du nån bryr sig………och blanda inte in SD i detta….!

      • Anonym

        Detta berör SD eftersom vi SDare stödjer kungahuset, vilken besvikelse att även kungahuset har blivit PKister.

        • Anonym

          Vilka vi???Jag stöder inte den Socialbidragsfamiljen iaf. och många med mig som oxå är SD:are.Har blivit PK-ister?? Hmm…! Subject: [friatider] Re: Namnet Estelle tros vara politisk markering

          • Anonym

            Det är bra det *tummen upp*
            Vi är ett judeo-kristet folk och för att kalla oss svenskar måste vi ge vårt stöd till Israel till fullo, därför kan man inte tolerera de intoleranta vilket kungahuset har nu blivit.

            • Anonym

              Hmm snurrigt idag? Varken Israel med den politik dom för idag eller Svenska Kungahuset står högt i kurs……hos dom flesta med mer än 2 celler, så ja ”Tummen upp” Subject: [friatider] Re: Namnet Estelle tros vara politisk markering

        • http://detopaverkadesinnet.blogspot.com/ MetalHeadViking

          Kungahusat har varit PK-istisk sedan länge! 

          Dessutom finns det många SD:are som är republikaner. Även om topparna är rojalister.

  • Pantertanten

    Jag är inte insatt/inte följt det här med Folke Bernadotte i detalj. 
    Alltså; först RÄDDAR han judar från förintelsen, med dom vita bussarna. Sedan; blir han MÖRDAD av judar i Israel?

    • http://bortkopplad.se/bloggo bloggo

      Precis. Han mördades av judiska extremister (Sternligan) eftersom han ansågs utgöra ett hot mot den sionistiska visionen om en större israelisk stat. Han reste runt i Israel i egenskap av diplomat och försökte lösa konflikten mellan judar och palestinier när han sköts till döds i ett bakhåll hösten 1948.

      Med Bernadotte ur vägen och ett FN i kris kunde sedan en större etnisk rensning av palestinska araber genomföras obehindrat. Stora landområden som skulle ha tillfallit palestinaaraber tillföll istället den judiska staten.

  • Anonym

    Estelle är ett Europeiskt namn och ett fint namn och det är bra. Att det skall vara en politisk markering är mycket mycket långsökt och det är nästan en kränkning mot Viktoria och Daniel att påstå det.

    • http://bortkopplad.se/bloggo bloggo

      Min högst personliga teori är att Victoria har något ljust minne av Estelle Bernadotte från sina unga år och vill hedra henne genom att ge sin dotter hennes namn. Det är dessutom ett namn som finns i den Bernadottska släkten i närtid och på så sätt egentligen är mer relevant än många av de förslag som andra presenterat.

      Namn som exempelvis Kristina eller Ulrika finns visserligen i den svenska kungalängden, men de tillhörde andra kungaätter än den nu regerande.

      • Anonym

        Inte helt omöjligt, Victoria var sju år när Estelle gick bort.

    • http://bortkopplad.se/bloggo bloggo

      Jag kan tillägga att kronprinsessan Victoria också fick sitt namn efter en ingift medlem i den Bernadottska ätten. Victoria av Baden som var gift med den nuvarande kungens gammelfarfar och därmed Sveriges drottning 1907-1930. Någon regerande Victoria eller någon prinsessan Victoria har vi annars aldrig haft i Sverige.

      Genom att välja Estelle som namn till sin dotter har alltså kungafamiljen fortsatt en tradition av att välja namn som tidigare burits av någon i den Bernadottska familjen.

  • Anonym

    I dessa tider då vi har folkvalda, som helst vill kasta ut allt svenskt i rännstenen, skall vi vara rädda om kungafamiljen. Kungafamiljen står som den sista symbolen för nationalstaten Sverige. Om namnet på den nya prinsessan har valts som en markering mot alla försök att avskaffa nationalstaten Sverige, så är jag tacksam för det. Kan se det som en handling av kungafamiljen som ett tyst stöd för landet Sverige och det svenska folket.  

  • Anonym

    Den teorin känns inte  trolig alls, men jag blir inte upprörd att ni tar upp artikeln.

  • Anonym

    Sjukt långsökt konspirationsterori. Göran Buréns foliehatt sitter inte på som den ska kanske?

  • Anonym

    Sjukt långsökt konspirationsterori. Göran Buréns foliehatt sitter inte på som den ska kanske?

  • http://www.Avpixlat.info/ Rådulv Vendelkråka

    Sluta upp och fåna till det med princessans nya namn. Hon heter Estelle för att hennes föräldrar gillar namnet, så enkellt är det.
    Hade hon döpts till Elisabeth hade miljoner sjuka konspirationer om kopllingar till personer som in te finns längre….bl.a bl.a bl.a
    Acceptera Estelle – Punkt.

    • Fritte

       Estelle är inte ett svenskt namn. Punkt.

      • http://bortkopplad.se/bloggo bloggo

        Estelle har liksom namn som Kristina och Margareta latinskt ursprung, vilket är brukligt för många svenska kunganamn. Att hänga upp sig på att Estelle låter franskt blir lite larvigt med tanke på att hela familjen bär det franska efternamnet Bernadotte.

        Ett svenskt namn på den nyfödda prinsessan skulle ha varit ett namn som Disa, Embla eller Freja. Det är dock ingenting som svenska kungaätter använt som namn på sina döttrar under ca tusen års tid.

  • Anonym

    En som gjorde en större insats för räddningen av judar än Bernadotten var den Finlandssvenske läkaren Felix Kersten som behandlade Himmler.När han ville bosätta sig i Sverige efter kriget drog FB i trådarna och försökte hindra Kersten från att få uppehållstillstånd. Dessutom spreds lögner om att Kersten var antesemit.Det var ju så oerhört viktigt att Sverige kom i bättre dager efter att ha bidragit till Tyska rustningsindustrin, enormt! Så var tex hälften av de vita bussarna Danska, dessutom var dom inte vita uta ljusgråa.

  • Anonym

    Att inte ett enda av de fyra namnen är svenskt/nordiskt visar att kopplingen till Israel är långsökt.  De bryr sig inte om svenskarna eller deras kultur.
    Skandal att inte en svensk tronföljare får ett enda nordiskt namn.
    Skandal var ordet!

  • http://bortkopplad.se/bloggo bloggo

    Att det finns en koppling till Folke Bernadottes änka är det nog få som bestrider. Däremot blir det alltid vanskligt att spekulera om i vilken utsträckning man ger en prinsessa hennes namn som politisk markering. Jag hoppas att kungafamiljen har gjort det för att hedra Estelle Bernadotte dä. och inte för att markera mot judiska extremister.

  • Anonym

    Jag trodde Abdulla låg hyfsat till som namn på ett gossebarn

  • Anonym

    annars kan det vara för att det är ett fint namn

  • Anonym

    Man kan ju alltid hoppas. 

ISRAELLOBBYN PÅ KRIGSSTIGEN: Ett stort antal offentliga personer har gått med i gruppen som stöder skribenten Anna Ekströms anonyma angrepp på Ingmar Karlsson, där han bland annat påstås förespråka "en ny Förintelse".

Hatgrupp på Facebook mot svensk författare

Israellobbyn på krigsstigen efter bok. Nu smädar rörelsen författaren Ingmar Karlsson i en kontroversiell protestgrupp på Facebook.

Ge ett bidrag

Fria Tider får inga skattemedel. Därför är vi helt beroende av stöd från våra läsare. Tack för din hjälp!


donera med bank
Annons
Live TV
Live TV


Annons
Kultur
Montage: Fria Tider

Frankfurtskolan under luppen. Paul Gottfried skriver om uttrycket som vänstern inte vill höra.

Nyheter
John Derbyshire.

Tecken i tiden. Ännu en konservativ legend har rensats ut i det allt mer vänsterkorrekta USA.


Pressbild: KD

Birro med KD på första maj. Även veteranen Ingegerd Troedsson, 82, ska tåga med KD i år.


FINNS INGA SVENSKAR. Invandrarakademikern Michael Azar har genomskådat svenskarna. Vår gemenskap bygger på rasism och är "bara fantasier".

Svenskhet existerar inte men när den existerar är den rasistisk. Så går tongångarna när SvD bjuder in kulturmarxister till diskussion.

Efterlysningar

Här visas efterlysningar av personer i Sverige och internationellt. Du hittar fler efterlysningar i vår avdelning Blåljus

Faksimil ur polisens efterlysning.

Inlagd 11 maj 2012
Sparkade liggande man i huvudet

Läs mer

Foto: PressTV.ir

Inlagd 9 maj 2012
Interpol efterlyser Iraks vicepresident

Läs mer

Känner du igen kvinnan på bilden? Kontakta Efterlyst på 08 702 00 90.

Inlagd 27 jan 2012
Livscoach lurade klienter på 700 000 kr

Läs mer

Foto: Polisen

Inlagd 8 jan 2012
Våldtog i tunnelbanan – fastnade på bild

Läs mer

Flashback

Inlagd 28 dec 2011
Försvunnen flicka framträdde på Flashback

Läs mer

Danska Ekstrabladet (vänster) och svenska Kvällsposten (höger).

Inlagd 9 okt 2011
Svensk specialitet: Anonymiserad efterlysning

Läs mer

Foto: Arkivbild

Inlagd 20 aug 2011
Video: Här skjuter plundrarna mot polisen

Läs mer

Nöje
SÅGAD. Sina Samadi, alias Sean Banan, kan ha gjort Sveriges sämsta film - någonsin.

Sean Banan sågas totalt. Den 26-årige invandrar­komikern kan ha gjort Sveriges sämsta film någonsin, enligt kritikerna.

Senaste nyttHeta ämnen
Senaste kommentarer
Annons
Gilla oss på Facebook
Annons
Till Inkorrekta Butiken
Senaste webbtv
Vi tackar
Holländska · Erik B · Curator · Marcus Aurelius · Loffe · dacke · Clarkkent · fr.oskar h · Figaro · Fj5glqs3br · Stefan · Jern&betong · Gunnar l · · Ejron · Åke · Pontus å · Jan Georgsson · Grettir · Bo Johannes · Taxiåkaren · Erik Bergstr · Håkan · Tomas Omaely · Vikingen · Slasher · Magnus · jakob d · Tyr · Jörgen · Gåva · Curator · Ensamstående · Fingal O · NudasVerit · HonestJohn · sexleksaker · Nisse12 · Ålkraft · FredrikR · Suverän! · Broozooz · Nils A · Jan Lillie · Mats Bern · Bo Str. · Hemförsäkring · Bob · loqu · S.Lind · BLE · Joel · Pettson · Tjalle · Thord B · Robban · Erik Andersson · Mrmadmax · Rutger · Patrik b · Peterb dk · Witold · Casper · Näcken · Oxy · Surfa Anonymt · goderian2 · Sätermannen · Christian · Kalle · Markus · karan49 · teura.org · Julia Caesar · Nicke