Nej till Gripen i Schweiz

Publicerad 18 maj 2014 kl 18.13

Utrikes. Det blir inget köp av Jas Gripen för Schweiz. Det står klart sedan folket sagt sitt i en bindande folkomröstning idag.

Dela artikeln

Preliminärt vann nej-sidan med 52 procent och därmed är den dyra svenska historien om en Jas-export till Schweiz definitivt historia. Resultatet är i linje med förväntningarna, där nejsidan fick 51 procent stöd i den senaste mätningen.

Argumenten mot köpet av 22 nya Jas-plan har framförallt varit att kostnaden är onödig eftersom Schweiz inte hotas av någon militär invasion som motiverat ett starkare flygvapen än det man redan har.

Totalt skulle de 22 planen ha kostat alplandet motsvarande 24 miljarder svenska kronor.


Kalabaliken bland badgästerna: "En fiendearmé". Nu jämförs ovälkomna landstigningarna med invasionen av Normandie.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Tidögänget går mot 100.000 nya invandrare i år med

Nya siffrorna från Migrationsverket. Fortfarande inga tecken på minskad invandring – efter nästan tre år av "paradigmskifte".0 

Ekonominyheter

Polskt rekordoljefynd i Östersjön

Jackpot för polackerna.. Fältet innehåller minst 33 miljoner ton olja och 27 miljarder kubikmeter gas.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.