Ukips ledare Nigel Farage pressas inför EU-valet av en strid ström av rasistanklagelser från fientligt sinnade massmedia.

Nigel Farage backar efter mediadrev

Publicerad 19 maj 2014 kl 19.52

Utrikes. Efter en skur av rasistanklagelser backar Ukips partiledare Nigel Farage från ett uttalande om att man bör vara försiktig om man har ”rumäner” som grannar.

Dela artikeln

Det var i en radiointervju i helgen som Farage sade att den som har ”rumäner” som grannar bör vara på sin vakt. Han syftade sannolikt på romer från Rumänien, som i stora antal har sökt sig till andra europeiska länder i syfte att tigga, begå brott och inkassera bidrag.

Uttalandet har föranlett en lång rad hätska anklagelser om rasism i brittiska massmedia. I söndags kväll gjorde Farage en pudel och sade att ”saker och ting blir fel ibland här i livet”, uppger The Guardian. Samtidigt sade Farage att invandringen från Rumänien har medfört ökad kriminalitet i London.

I ett försök att försvara sig mot rasistanklagelserna har Ukip köpt en helsidesannons i Daily Telegraph.

”Ukip är inte ett rasistiskt parti och vår invandringspolitik syftar, tvärtemot att vara rasistisk, till att få ett slut på diskrimineringen mot icke-européer”, skriver partiet bland annat i annonsen.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Bannon: Kriget mot Iran blir MAGA-rörelsens undergång

Trumps första kampanjchef oroad.. "Vår koalition håller på att slås i bitar av kriget mot Iran".0 

Maersk stoppar all fartygstrafik till bombade Haifa

Iran bombade hamnen.. Nu ställer danska rederijätten in alla transporter.0 

Iran: Inga samtal förrän Israel slutar bomba

Beskedet.. "Israel försöker dra in andra länder och sprida elden."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0