Tromsarbeiderparti/CC-BY

Nu klart: Nya norska fängelser bara för invandrare - "ska ändå utvisas"

Publicerad 10 oktober 2012 kl 09.00

Utrikes.Två veckor. Så lång tid tog det för den norska S-regeringen att stjäla konservativa Høyres förslag om mindre fängelselyx för kriminella invandrare. Därmed införs nu särskilda fängelser för utlänningar, eftersom dessa ändå ska utvisas och således inte kräver samma satsning på "rehabilitering" som norska fångar.

Gilla artikeln på Facebook

Efter det norska oppositionspartiet Höyres utlovade att inrätta spartanska "B-fängelser" för utlänningar om de vann valet har nu regeringspartiet Arbeiderpartiet tagit saken i egna händer och kungör att särskilda fängelser för utlänningar som ska utvisas ska införas. Det rapporterar NRK.

Var tredje fånge saknar idag norskt medborgarskap.

Fängelset i Kongsvinger med 100 platser är först ut att omvandlas till ett fängelse för bara utlänningar, och fler sådana kommer att krävas. Så många som var tredje fånge i Norge är utlänning, skriver NRK. I den siffran är inte invandrare som har norskt medborgarskap inräknade.

Norges justitieminister Grete Faremo förklarar att utlänningarna inte ska få samma behandling som norrmän.

– Utländska fångar som skall utvisas, skall inte tillbaka i det norska samhället. Fångarna ska ges ett annat innehåll i sin fängelsevistelse som är anpassad till gruppen, säger Grete Faremo.

Det är dessutom regeringens mål att så många som möjligt av fångarna ska överföras till sina hemländer redan under strafftiden.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 702874203


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 702874204


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Gruppvåldtäkten: 10 män på en tonåring

Brutala arabdådet i Dordrecht skakar om. Wilders: "Även Nederländerna har groominggäng."0 

Ekonominyheter

Riksbanken flaggar för flera räntehöjningar

Räknar med två eller tre höjningar.. Men det kan bli fler – beroende på hur en kommande regering väljer att agera.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

"Hur mycket har SD betalat för detta?" Socialkonservativa partiets valkampanj får allt skarpare kritik.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus