Ny dödsskjutning i Göteborg

Publicerad 14 november 2018 kl 21.43

Inrikes. Ytterligare en person har dödats i en skottlossning i Göteborg. Mannen sköts på en adress i norra Biskopsgården.

Dela artikeln

Det var klockan 19.32 som polisen larmades om en skottlossning i norra Biskopsgården i Göteborg.

Inringare hade hört vad som uppfattades som smällar eller skottlossning.

När polisen kom till platsen hittades en man skottskadad och denne fördes med ambulans till sjukhus.

Direkt satte polisen igång med vittnesförhör och dörrknackning.

Först rubricerades händelsen som mordförsök men mannen avled på sjukhuset, varför det nu handlar om mord.

"Han är inte identifierad och polisen fortsätter med utredningstekniska åtgärder på plats", skriver polisen i sin händelserapport.

Ingen är ännu gripen för gärningen och det finns inga misstänkta personer. Poliser säger att man söker brett i området och har flera enheter på plats.

– Han har blivit skjuten på plats och senare avlidit på sjukhus. Hans liv gick inte att rädda, säger polisens presstalesperson Hans Lippens till SVT.


Artisten "förtvivlad" över mångkulturella utvecklingen. Att vi har gränser och nationer har en orsak, enligt stjärnan.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Video: Lynchmobbens attack mot invandringskritisk politiker

"Fascist!" Nu drabbas även lilla Schweiz av brutala invandrarkravaller.0 

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 

Mer från Inrikes

Konsumentverket vill totalförbjuda telefonförsäljning

Förslaget i rapport till regeringen.. "Telefonförsäljning berövar konsumenten initiativet och kontrollen."0 

SD-beskedet: Paradigmskiftet kommer igång lagom till valet 2026

Ludvig Aspling: Då börjar invandringen minska.. Nu har Tidögänget delat ut 250.000 nya uppehållstillstånd och 170.000 medborgarskap.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0