Ny dom: Invandrare ska inte behöva styrka sin identitet för att få asyl

Publicerad 1 mars 2019 kl 00.18

Lag & Rätt. En invandrare ska inte alltid behöva kunna klarlägga sin identitet för att få asyl i Sverige. Det slår en ny dom från Migrationsöverdomstolen fast, uppger Ekot. Identitetskravet får nu mindre betydelse i framtida ärenden.

Dela artikeln

Det är en ny dom från Migrationsöverdomstolen som fastslår att asylsökare inte alltid ska behöva styrka sin identitet för att tilldelas asyl i Sverige.

I det aktuella fallet har en invandrare påstått sig vara förföljd av kurdiska Peshmerga i Irak men fått avslag på sin asylansökan eftersom han inte lyckats styrka sin identitet.

Migrationsdomstolen gick på Migrationsverkets linje, och nekade mannen asyl. Men nu gör Migrationsöverdomstolen en annan bedömning och river upp den tidigare domen.

Enligt överinstansen ska identitet inte alltid vara "en avgörande faktor" för att bedöma skyddsbehovet, skriver Sveriges Radio.

I vissa fall ska det kunna vara sekundärt i jämförelse med andra viktigare faktorer.

Dag Stegeland, kammarrättspresident vid Kammarrätten i Göteborg, förklarar att domen har stor principiell betydelse.

Enligt honom har både Migrationsverket och domstolar tidigare lagt för mycket vikt vid att asylsökare ska kunna göra sina identitet sannolik. Men den här domen väntas förändra hur dessa instanser i framtiden kommer bedöma asylfall. Särskilt viktigt är det, menar Stegeland, att Migrationsverket rättar sig efter domen i sina inledande bedömningar.

Så här säger han till Ekot om vilka faktorer som i stället ska bedömas hos en asylsökande invandrare:

– Det kan handla om vad personen har varit med om och ännu viktigare vad personen riskerar att utsättas för om han eller hon utvisas. Det är egentligen inte så viktigt vem en person är.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 89395409


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 89395410


Varnish cache server

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

Marockanska agenter ska ha dirigerat invandrarna. Samtidigt pekar Sanchez ut israeliska och ryska nätverk.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0