Ny myndighet ska skydda journalister mot "näthat"

Publicerad 17 februari 2013 kl 17.00

Inrikes.Inrätta en ny nätombudsman, NO, som kan driva skadestånds­processer mot människor som skriver hot och förtal på Internet. Det förslaget kommer nu från två debattörer.

Gilla artikeln på Facebook

Det är Lars Arrhenius, generalsekreterare för antimobbnings­organisationen Friends, och Mårten Schultz, professor i civilrätt, som lanserar förslaget om en nätombudsman på DN Debatt idag.

"Ge denna ombudsman möjlighet att driva skadeståndsprocesser. För den som blivit utsatt är upprättelse viktig", skriver författarna i sin debattartikel.

Förslaget kommer efter att flera kända kvinnliga journalister berättat om hot och sexuella trakasserier som de fått ta emot via Internet. Bakom majoriteten av de grova hoten som framfördes av jounalisterna stod en socialdemokratisk partiarbetare i Göteborg.

I media framställdes det dock som att hoten kom från i huvudsak SD-sympatisörer. En uppfattning som även fick stöd av flera personer inom Sveriges intellektuella elit. Exempelvis Jan Guillou, som slog fast att ”Näthatande sverigedemokrater får för lite fitta" i en egen analys.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 758760046


Varnish cache server

Kvinnorna fick sparken. Men nu har det beslutats att den grovt kriminelle irakiern ska ha flyktingstatus och slippa utvisning.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0