Ny Sifo-mätning: SD, M och KD skulle få egen majoritet i riksdagen

Publicerad 18 januari 2019 kl 17.44

Inrikes. SD, M och KD hade fått egen majoritet i riksdagen om det vore val idag. Det visar Sifos nya undersökning, uppger SvD.

Dela artikeln

Det är Sifos januarimätning som visar att Sverigedemokraterna, Moderaterna och Kristdemokraterna hade fått egen majoritet i riksdagen om det vore val idag.

SD får 19,9 procent, M 19,5 procent och KD 7,5 procent.

Samtidigt har Liberalerna förlorat hälften av sina väljare sedan valet och tvingas lämna riksdagen med 3,6 procent av rösterna. Det är det sämsta resultatet någonsin, på 52 år, i en Sifo-mätning.

– Det får anses som rekordartat tapp så nära ett val, säger Toivo Sjörén, opinionschef på Sifo, till SvD.

Även Miljöpartiet åker ur med 3,9 procent.

Fördelningen i riksdagen skulle därmed bli 179 mandat för M, KD och SD. Med andra ord: egen majoritet, enligt SvD.

De andra får 132 mandat.

Samma mätning visar också att Centerpartiet har förlorat 30 procent av sina väljare sedan valet, och får nu 6,9 procent.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Dödssiffran stiger i Israel – "ser ut som Gaza"

Hela kvarter omvandlas till rasmassor. Bilderna visar stor materiell förstörelse efter utväxlingen med Iran.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0 

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0