Foto: Justin Sloan/flickr

Obama backar i mätningarna efter uttalande om homoäktenskap

Publicerad 12 maj 2012 kl 13.15

Utrikes.President Obamas omvalskampanj drog in miljoner dollar i donationer efter att presidenten gett sitt samtycke till samkönade äktenskap för amerikaner. I den senaste mätningen av väljarstödet ser det dock inte lika muntert ut.

Gilla artikeln på Facebook

Resultatet av rapporten, utförd av erkända opinionsmätningsföretaget Rasmussen Reports, visar att Obama ligger efter Mitt Romney med så mycket som sju procentenheter. Endast 43 procent av den amerikanska allmänheten skulle vara villiga att rösta på Obama, medan Romney fick 50 procent av rösterna, skriver RT.

Enligt Rasmussen är detta första gången som deras undersökningar uppvisat ett så pass stort stöd för Romney. Det gör också ledningen till den största någonsin för Romney över president Obama.

President Obama skapade rubriker runt om i världen tidigare i veckan genom att formellt tillkännage att han stödjer samkönade äktenskap för amerikaner. I efterdyningarna meddelade hans kampanjstab att de erhållit miljoner dollar i bidrag, men Rasmussens resultat kan signalera att det finns många som skrämts av hans nyligen offentliggjorda hållning.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 21545303


Varnish cache server

Nära 50.000 ytterligare filer gås igenom. Detta efter att det upptäckts att dokument där Trump anklagas för barnvåldtäkt mystiskt försvunnit.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0 

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0