Kung Abdullahs död
Obama i ett möte med Abdullah i Saudiarabien, mars 2014.

Obama: Diktator Abdullah var en "varm vän"

Publicerad 23 januari 2015 kl 02.09

Utrikes. Den islamistiske diktatorn Abdullah var "modig" och en "varm" personlig vän. Det säger USA:s president Barack Obama efter beskedet om den saudiske kungens frånfälle.

Dela artikeln

I ett uttalande som publicerats på Vita husets hemsida beklagar Obama, å hela det amerikanska folkets vägnar, djupt den 90-årige diktatorns död.

Han prisar också Abdullahs initiativ för att verka för "fred" i den muslimska världen och hans ansatser för att "utbilda befolkningen" på hemmaplan i det strikt shariastyrda kungariket, som räknas som en av världens mest förtryckande stater.

– I samband med att våra länder arbetat tillsammans för att klara en mängd utmaningar har jag alltid värderat kung Abdullahs perspektiv och uppskattat vår genuina och varma vänskap. Som ledare var han alltid uppriktig och stärkt av sina övertygelser, säger Barack Obama.

Även utrikesminister John Kerry uttrycker sin beundran för diktatorn:


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

190.000 nya väljare nästa val

Nya medborgarskapen drar iväg. Ungefär varannan av alla utrikesfödda sympatiserar med Socialdemokraterna, enligt SCB.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Utrikes

Väpnad gaymilis utreds för mordet på Kirk

Inte säkert att mördaren agerade ensam.. Vänsterextrema "Armed Queers" en av grupperna som granskas.0 

Misstänkt Kirk-mördare bodde med transvestit

"Djupt indoktrinerad i politisk vänsterideologi".. Transvestiten uppges samarbeta "till fullo" med utredningen.0 

Israels förre arméchef: Över 200.000 skadade eller dödade i Gaza

"Tog i med hårdhandskarna".. Bekräftar i praktiken Hamas uppgifter om antalet döda och skadade i kriget.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0