Obama lovar amnesti åt unga illegala invandrare: "De kommer berika oss"

Publicerad 17 juni 2012 kl 22.59

Politik.USA:s president Barack Obama vill ge permanent uppehållstillstånd till 800 000 unga illegala invandrare. Men när den vänsterbetonade presidenten skulle lansera sina planer hade till och med journalisterna svårt att besinna sig.

Gilla artikeln på Facebook

Barack Obama avbröts flera gånger under fredagen när han förklarade att USA skulle genomföra flera reformer i sin invandringspolitik, för att ge permanenta uppehållstillstånd åt över 800 000 unga illegala invandrare, skriver Reuters.

- Det här är den rätta vägen att gå för det amerikanska folket. Här är mina argument för det, sade Barack Obama och framförde sedan följande argument:

- Dessa unga människor kommer att bidra med en enorm berikning till vårt samhälle. Faktum är att de redan är berikande.

Efter att ha framfört sitt tunga argument gick Obama därifrån och meddelade att han inte var intresserad av att argumentera i frågan.

- Vad har du att säga till amerikanska arbetare? Alla arbetslösa? Alla bönder som inte får det att gå ihop? ropade Neil Munro från Daily Caller i ett försök att få en kommentar från presidenten.

Enligt Reuters är Barack Obamas utspel ett försök att locka latinamerikanska väljare till valurnorna inför valet senare i år. Något som blivit allt viktigare för USA:s politiker, eftersom den vita folkgruppen i USA minskar rekordsnabbt och redan är i minoritet bland nyfödda amerikaner.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Fast för grov skadegörelse av Karl XII:s likfärd. Fångas på film när han attackerar oersättliga konstverket i Stockholm – skyller på att Karl XII är "stor inom nazismen".0 Plus

Nyheter från förstasidan

USA kräver att Stockholm slutar vara PK: "Helt bisarrt"

Har fått tio dagar på sig att avsluta sina woke-satsningar. "Det tänker vi absolut inte göra, det är tvärtemot allt vi står för."0 

Ekonominyheter

Gängen tar över allt större del av ekonomin

Driver apotek, bygger vägar och styr i vården.. Den kriminella ekonomin uppskattas nu omsätta upp till 150 miljarder kronor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0 

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0