Obama vill stärka islam i Europa

Publicerad 15 mars 2012 kl 02.54

EU.Soeren Kern på Stonegate Institute ger en lång rad exempel på hur USA:s ambassader försöker  knyta nära förbindelser med Muslimska Brödraskapet över hela Europa. Det är en viktig del i president Barack Obamas nya proislamistiska strategi.

Gilla artikeln på Facebook

Förenta Staternas ambassadör i Spanien träffade nyligen en grupp muslimska invandrare i ett av de mest islamiserade stadsdelarna i Barcelona för att diskutera amerikansk utrikespolitik i Mellanöstern.

Barcelonamötet, som hölls i ett muslimskt ghetto som kallas Raval, är ett exempel på Obama-administrationens så kallade muslimska Outreach.

Det amerikanska utrikesdepartementet - genom att arbeta genom amerikanska ambassader och konsulat i Europa - har intensifierat sina ansträngningar att upprätta direkta kontakter med i stort sett alla icke assimilerade muslimska invandrargrupper i städerna i hela Europa, skriver Soeren Kern enligt en översättning av Israel i Sverige.

På Irland sponsrade USA nyligen ett seminarium utformat för att hjälpa muslimska invandrare att öka sitt inflytande i det irländska näringslivet och finansvärlden. Tanken är att ge muslimer en positiv bild av USA och stärka icke-radikala grupperingar, som i sin tur ska förmå de mer radikala att inte begå terrorbrott mot USA.

"I praktiken befinner sig dock Obamas ideologer här och var i Europa på de amerikanska skattebetalares bekostnad för att 'exportera' misslyckades amerikanska metoder för mångkultur, positiv särbehandling, kulturell mångfald och särskilda rättigheter för minoriteter", skriver Soeren Kern i sin analys.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 215485878


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 215485879


Varnish cache server

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Politikerna "integrerar" tredje världen – så går det. Nya danska siffror tyder på att framgångarna fortfarande dröjer.0 

Mer från EU

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus