Aktionen var ett svar på att Japan, Sydkorea och USA under torsdagen skickade militärflyg genom luftrummet, som ingår i flygförbudszon som upprättats av Kina.
Inget av länderna hade meddelat den kinesiska regeringen, som förra veckan proklamerade att alla främmande flygplan som ville passera zonen först måste anmäla sig till kinesiska myndigheter, enligt Reuters.
Inom zonen finns ett antal omstridda öar som givit upphov till en bitter territoriell dispyt mellan Japan och Kina.
Nu kan de redan frostiga relationerna länderna emellan försämras ytterligare, i takt med att nationalismen växer sig starkare i regionen.
Kinesisk statsmedia proklamerade idag att Kina är redo att engagera sig i en "utdragen konfrontation med Japan".
"Om trenden fortsätter kommer det sannolikt att bli konfrontationer och spänningar som under Kalla kriget mellan USA och Sovjetunionen. Därför är det angeläget att Kina tränar upp sina luftstyrkor och har full beredskap för potentiella konflikter", skriver kinesiska Global Times i en ledare.