EU-valet 2019

Orbán: Vänstern utgör ett dödligt hot mot Europa – "Försöker utplåna nationerna"

Publicerad 25 maj 2019 kl 18.13

Inrikes. Ungerns premiärminister Viktor Orbán uppmanar nu alla som vill trygga Europas framtida att gå till valurnorna och rösta imorgon. EU-valet är ett ödesval, förklarar han i en intervju med Ungerns största tidning Magyar Nemzet idag.

Dela artikeln

Sveriges statsminister Stefan Löfven (S) har sagt att EU-valet handlar om kampen mot "högerextremismen".

Ungerns premiärminister Viktor Orbán håller inte riktigt med.

Visst är det ett ödesval, medger han – men om att stoppa vänstern och invandringen, och att rädda Europa. Vänstern utgör nämligen ett existentiellt hot mot hela kontinenten, påpekar han.

Den ungerske ledaren säger tvärtemot Löfven att den allra viktigaste frågan är invandringen. Med detta menar han att Europa måste behålla den kulturella identitet som byggdes på kristendomen.

Enligt Viktor Orbán hänger rentav Europas existens på att denna identitet bevaras, något som vänstern inte alls är intresserad av. Tvärtom. Premiärministern poängterar att vänsterpartierna i EU-parlamentet hela tiden röstat ihop med invandringsvurmarna.

Orbán är övertygad om att den europeiska vänstern vill se ett Europa där folkgrupperna blandas upp med varandra, och nationerna upphör att existera.

– De vill se en blandad befolkning i syfte att utplåna nationerna, trots att Europa hämtar sin styrka från de framgångsrika nationalstaterna. Om det under de senaste åren hade varit en vänsterregering i Ungern, skulle våra städer se ut som vissa tyska eller franska städer, eftersom det då skulle finnas hundratusentals invandrare från Afrika eller Mellanöstern i vårt land, säger han i Magyar Nemzet.

Den ungerske premiärministern berättar också att hans parti Fidesz kommer försöka vara kvar i EU-parlamentsgruppen Europeiska folkpartiet, EPP, om det ligger i Ungerns intresse och beroende på hur gruppen utvecklas. Enligt Orbán har gruppen delats i två delar, en som är för invandring och en som är kritisk till invandring.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 725252024


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 725252025


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Riksbanken flaggar för flera räntehöjningar

Räknar med två eller tre höjningar.. Men det kan bli fler – beroende på hur en kommande regering väljer att agera.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Norlén får fortsätta som talman

Vänsterpartiets markering.. M-veteranen slog S kandidat i omröstningen.0 

"Valförlusten orsakades av SD:s eget beteende"

För mycket lyxyachter, limousiner och bimbos.. Borde ha satsat på invandringskritik istället, enligt en utländsk analys.0 

Vänsterpartiet kan ge Tidö talmansposten

Nooshi Dadgostar kan nobba S kandidat för Norlén.. "Han har varit talman länge och skött det på ett bra sätt."0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus