Över halv miljard indier strömlösa efter strömavbrott

Publicerad 1 augusti 2012 kl 03.05

Utrikes.Indien drabbades under tisdagen av ett enormt strömavbrott som ställde hundratals miljoner indier utan el i det andra nationella strömavbrottet på två dagar. Elverken klarar inte av att leverera tillräckligt med el för att försörja den växande befolkning.

Gilla artikeln på Facebook

Omkring hälften av Indiens befolkning blev utan ström på tisdagen efter att landet drabbades av det andra gigantiska strömavbrottet på lika många dagar. Gruvarbetare har blivit fast nere i gruvor och tåglinjerna i miljonstäderna har stått stilla. På sjukhusen har dieseldrivna elgeneratorer fått användas.

Sushilkumar Shinde, minister ansvarig för elförsörjning, skyller kollapsen på att vissa delstater har använt mer än sin beskärda del från ett hårt pressat elnät.

- Det här är andra dagen något sådant här händer. Jag har givit instruktioner att den som överanvänder elkraftnätet kommer bestraffas, säger han till Reuters.

Problemen har förvärrats av en svag monsunsäsong som tvingat bönder i massbefolkade jordbruksområden att använda elektriska pumpar för att få tillräckligt med vatten till sina odlingar.

Elkraftverken klarar inte av att försörja den växande befolkningen med el. När efterfrågan på ström är som störst skulle elproduktionen behöva vara 10 procent större. Mer än hälften av landets el produceras av kolkraftverk.

Befolkningen i Indien har dubblats på 40 år, från 600 miljoner till 1200 miljoner. Även fast antalet barn per kvinna minskar så ökar befolkningen så mycket att den totala befolkningsökningen fortsätter att vara ungefär konstant.

Myndigheterna har avsatt stora summor för att utveckla infrastrukturen i landet, men så mycket som två av fem indiska familjer är inte kopplade till det nationella elnätet.

Men en kvinna Reuters talat med är kritisk.

- Det är skamligt. El är en väldigt grundläggande nödvändighet och situationer som dessa ska inte uppstå. De pratar om reformer men kan inte få något så grundläggande som elkraften rätt, säger Unnayan Amitabh, 19-årig banktjänsteman i New Delhi.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Efter irakiska familjens köp av Skänninge stadshotell. Ägaren hyllades som lokalhjälte – åtalas nu för människorov, flickvåldtäkt, i lokalerna.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Stockholmsbörsen väntas falla imorgon – men inte detta bolag

Trump skapar osäkerhet bland USA:s allierade.. Svenska jätten vinnare när Grönland kraschar förtroendet för amerikansk försvarsindustri.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0