Över halv miljard indier strömlösa efter strömavbrott

Publicerat den 1 augusti 2012 kl 01:05

utrikes. Indien drabbades under tisdagen av ett enormt strömavbrott som ställde hundratals miljoner indier utan el i det andra nationella strömavbrottet på två dagar. Elverken klarar inte av att leverera tillräckligt med el för att försörja den växande befolkning.

Gilla artikeln på Facebook

Dela/Skriv ut

Omkring hälften av Indiens befolkning blev utan ström på tisdagen efter att landet drabbades av det andra gigantiska strömavbrottet på lika många dagar. Gruvarbetare har blivit fast nere i gruvor och tåglinjerna i miljonstäderna har stått stilla. På sjukhusen har dieseldrivna elgeneratorer fått användas.

Sushilkumar Shinde, minister ansvarig för elförsörjning, skyller kollapsen på att vissa delstater har använt mer än sin beskärda del från ett hårt pressat elnät.

- Det här är andra dagen något sådant här händer. Jag har givit instruktioner att den som överanvänder elkraftnätet kommer bestraffas, säger han till Reuters.

Problemen har förvärrats av en svag monsunsäsong som tvingat bönder i massbefolkade jordbruksområden att använda elektriska pumpar för att få tillräckligt med vatten till sina odlingar.

Elkraftverken klarar inte av att försörja den växande befolkningen med el. När efterfrågan på ström är som störst skulle elproduktionen behöva vara 10 procent större. Mer än hälften av landets el produceras av kolkraftverk.

Befolkningen i Indien har dubblats på 40 år, från 600 miljoner till 1200 miljoner. Även fast antalet barn per kvinna minskar så ökar befolkningen så mycket att den totala befolkningsökningen fortsätter att vara ungefär konstant.

Myndigheterna har avsatt stora summor för att utveckla infrastrukturen i landet, men så mycket som två av fem indiska familjer är inte kopplade till det nationella elnätet.

Men en kvinna Reuters talat med är kritisk.

- Det är skamligt. El är en väldigt grundläggande nödvändighet och situationer som dessa ska inte uppstå. De pratar om reformer men kan inte få något så grundläggande som elkraften rätt, säger Unnayan Amitabh, 19-årig banktjänsteman i New Delhi.

Köp boken här!

Efterhandsmodererat: Fria Tider ansvarar ej för innehållet nedan

Regler: Håll god ton. Förtal, hotelser, publicering av personuppgifter, vulgära inlägg och irrelevanta utläggningar om folkgrupper som inte uppenbart har med artikeln att göra plockas bort och kan leda till blockering. Inlägg får gärna vara kontroversiella men håll dig till ämnet och följ svensk lag.

Twingly bloggsök link:http://www.friatider.se/over-halv-miljard-indier-stromlosa-efter-stromavbrott Bloggar om denna artikel
  • http://detopaverkadesinnet.blogspot.com/ MetalHeadViking

    Googla: ”Agenda 21″ om ni vill veta vad det här handlar om. 

    Snart kommer EU att kapa elen till svenskar och be er att föda färre barn för att ”rädda klimatet”. 

  • Anonym

    Fuck Franklin, 600 miljoner drabbade, det kallar jag strömavbrott!

    Här hemma handlar det mest om inbrott och andra brott.

  • Anonym

    Där ser man att en allt för stor befolkning skapar problem. I Indien är de säkert så många att de kan framställa energi manuellt. Sätt halva Indiens befolkning på en cykel så kan de trampa och framställa el. Har den ena halvan av befolkning gjort sitt jobb, så byter man bara besättning.

  • Anonym

    Vilken tur att de flesta indier inte är muslimer !

    • Anonym

      Glöm inte bort att det finns nästan lika många muslimer i Indien som i Pakistan!

  • http://pulse.yahoo.com/_UD4APONCHPAW4L5O2ZUEOSAD4E R. v. Frensen


    Befolkningen i Indien har dubblats på 40 år”.
    Men… är det inte bra? Alla våra ledare och nästan alla intellektuella strävar ju efter desamma här?

    Konstig, hur i en del av jorden är befolkningsökningen katastrof, i andra delen frälsningen och lösningen på alla problem.

  • Anonym

    De är för många indier i Indien, men det verkar de inte förstå. istället gnäller de om, dålig infrastruktur och undermåliga reformer.

    • Anonym

      Indien är på väg att gå om Kina och är snart jordens största land när det gäller antal invånare. Kineserna har iaf insett faran med en ständig befolkningsökning.

      Trots det så är det underligt att hundratals miljoner människor samtidigt kan bli utan ström. Detta i ett land med en stor dataindustri, starkt försvar ooch på många andra sätt relativt högt utvecklat.

  • Anonym

    Och i Sverige har 9 miljoner åkt på en propp när ledningen släpper in 30000 somalier i nätet

    • Anonym

      Snarare ca 7-8 miljoner, resten är gluttar ! Dessutom verkar Rheinfeldts propp vara extra trög.

      • Anonym

        Precis, i Sverige finns det sju miljoner svenskar, och två miljoner som inte hör hit!

Ge ett bidrag

Fria Tider tar inte emot skattemedel. Därför är vi helt beroende av stöd från våra läsare. Tack för din hjälp!


Donera med bank
Annons
Kultur
Foto: Kurt Löwenstein/Educational Center International Team

Erotik utan kön. Hur är det tänkt att gå till, undrar Paul Gottfried.

Fler nyheter
Bana Bisrat från Megafonen talar på en demonstration i mars i år. Foto: Wikimedia Commons

Så är Rädda Barnen inblandade i Husbykravallerna. Samarbetar med Megafonen.


Philippe Giboulot/CC-BY-NC

Skulle spöa svensk ”gubbjävel” – fick ofrivillig gratislektion i karate istället. Ung invandrare angrep 64−åring med svart bälte.


HOTAS: Flera traditionella köksväxter och blommor hotar att försvinna när EU kräver att endast certifierade och industriellt framställda fröer ska få odlas i Europa i framtiden. Foto: Vidya365/CC-BY

Snart förbjudet att odla sin egen mat. Förbjudet ta sticklingar, fröer, sätta potatis.


Över denna tomt går gamla Göta landsväg, här ska en 2 800 kvadratmeter stor moské byggas. Foto: Fria Tider

Här red Gustav Vasa eriksgata – nu byggs jättemoské på platsen. Vill ha böneutrop från 28 meter hög dubbelminaret.


HÄKTAD: Denne 28-årige man har delvis erkänt att han mördade Jonna Rask. Foto: Privat

Mordet i Oslo: Här är de häktade ”svenskarna”. Svenska Jonna Rask, 26, mördades i en lägenhet i Oslo.

Efterlysningar

Här visas efterlysningar av personer i Sverige och internationellt. Du hittar fler efterlysningar i vår avdelning Blåljus

EFTERLYSTA. Foto: Polisen

Inlagd 16 maj 2013
Misshandlade och rånade kvinna – fastnade på bild

Läs mer

EFTERLYST. Waseem Al-Jubouri, 22. Foto: Polisen

Inlagd 15 maj 2013
Efterlyst för synnerligen grov misshandel

Läs mer

Mannen på bilden är efterlyst misstänkt för stöld av två vattenskotrar. Foto: John Lundholm

Inlagd 12 maj 2013
Här försvinner tjuvarna efter fräck stöld av vattenskotrar

Läs mer

 

Inlagd 8 maj 2013
Han jagas för danskt tonårsmord

Läs mer

KLANTIGT. De båda afghanska rånarna tog flera bilder av sig själva efter rånet.

Inlagd 5 apr 2013
Klantiga rånare skickade bilder på sig själva till offret

Läs mer

"HEMMA" IGEN: Jonis Mahmood, 18, greps för mord i Thailand. Nu trots iraniern, som har svenskt medborgarskap, befinna sig i Sverige igen.

Inlagd 31 mar 2013
Mordmisstänkt tros ha flytt till Sverige

Läs mer

Senaste nyhetsbilder

Här visas de senaste bilderna från våra bildleverantörer. Du länkas direkt till fotografens webbplats.

Vetenskap
Honungsbi. Foto: Flickr/Ryan Wick

Dresserade honungsbin letar landminor i Kroatien. Små bevingade insekter ska i framtiden rädda liv.


 

Svenskarna minst rasistiska folket. Färre än fem procent vill helst bo etniskt homogent.


SMARTARE ÄN VI? Hötorgshandel i Stockholm sent 1800-tal. Foto: Stockholms stadsmuseum

Forskarlarm: Vi blir dummare och dummare. Lägre medelintelligens idag än på 1880‐talet.


Visa fler vetenskapsnyheter

Senaste nyttHeta ämnen
Tipsa redaktionen

Detta ärende gäller (obligatoriskt)

Ange en e-postadress (obligatoriskt)

Ämne (obligatoriskt)

Meddelande och/eller länk (obligatoriskt)

Bifoga fil (frivilligt)

Spamkontroll: (svara på frågan)
Vad heter Sveriges huvudstad? 

Senaste kommentarer
Gilla oss på Facebook
Annons