Pensionen sänks nästa år

Publicerad 26 juli 2013 kl 22.07

Inrikes.Nästa år minskar inkomst- och tilläggspensionen med 2,7 procent, vilket innebär i snitt 200 kronor i månaden efter skatt. Även garantipensionen sänks marginellt.

Gilla artikeln på Facebook

Orsaken är att pensionsskulden ökat mer än systemets tillgångar, samtidigt som regeringen inte har varit villig att skjuta till pengar från statskassan.

Minskningen på 200 kronor motsvarar den sänkning en person som har en total pension på 14 000 kronor får. Nivåer under och över kan därmed få både lägre eller något högre minskning, skriver pensionsmyndigheten på sin hemsida.

Garantipensionen sänks
Även garantipensionen, liksom värdet av de flesta tjänstepensioner, sänks med 0,2 procent. Det innebär att den som har låg pension får sänkt pension med cirka 20 kronor i månaden.

De ca 250 000 personer som har bostadstillägg till sin pension kompenseras i många fall delvis genom att detta bidrag höjs.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 557674129


Varnish cache server

Dumpades med söndertrasat underliv i ökänd park. Nu kämpar ungen för sitt liv – första steget är att lära sig äta igen.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0 

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0