Finspång: förr en lantlig idyll, numera en ort där barn riskerar att få tänderna krossade om de äter fläskkött. CC-BY-SA-3.0/Västgöten

Pojke fick tänderna sönderslagna – för att han åt fläskkött

Publicerad 24 januari 2014 kl 01.38

Inrikes.En pojke i Finspång misshandlades, hotades och trakasserades av andra elever i skolan. Övergreppen föranleddes av att pojken hade ätit fläskkött i skolmatsalen.

Gilla artikeln på Facebook

Norrköpings Tidningar rapporterar om allvarliga övergrepp mot en ung pojke i en skola i Finspång.

Pojken ska under lång tid ha misshandlats, hotats och trakasserats av andra elever på samma skola, utan annan orsak än att han åt fläskkött i skolmatsalen.

Hoten, som har innefattat ”sexuella anspelningar” och hela tiden blivit grövre och grövre, har inte bara riktat sig mot pojken utan även mot hans familj.

Pojken har misshandlats så allvarligt att han har ådragit sig tandskador som måste behandlas av tandläkare. De långvariga övergreppen har medfört att han fortfarande är rädd för att gå till skolan.

Polisanmälan har gjorts, men eftersom de misstänkta är under 15 år har ärendet överlämnats till socialtjänsten.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Beskrivs som "unikt" av försvaret. Se videon från dramatiska övningen på Östersjön.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0