Polis beslagtog islamkritisk bok

Publicerad 16 april 2013 kl 17.50

Inrikes.Polisen har gjort en husrannsakan hemma hos Skånepartiets ledare Carl Herslow, rapporterar TT.

Gilla artikeln på Facebook

Enligt bloggen Muslimska Friskolan har Carl Herslows islamkritiska bok "Om Islam" beslagtagits. Det efter att den kristna biståndsorganisationen Erikshjälpen anmält Herslow för upphovsrättsbrott.

En text om könsstympning som publicerats i Erikshjälpens tidning citeras i boken och organisationen menar att boken står i strid med deras värderingar och vill därför att upplagan dras in. Åklagarmyndigheten vill inte kommentera vad som beslagtagits.

– Vi har säkrat vissa beslag, det är allt jag kan säga, säger kammaråklagare Henrik Samuelsson till TT om tillslaget som skedde i måndags.

Samuelsson är specialiserad på upphovsrätt och leder utredningen mot Herslow. Herslow nekar till att citaten skulle vara upphovsrättsbrott.

Skånepartiet är ett separatistiskt islamkritiskt parti som haft enskilda mandat i en rad skånska kommuner. Partiet var representerat i Malmö från 1985 till 2006.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 702324759


Varnish cache server

22-åriga profilen är även välkänd på Tiktok. Nu misstänks han för grovt övergrepp – tillsammans med två andra.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Afghanskt nyår blir svenskt kulturarv. Tar plats på statlig förteckning – tillsammans med indiska diwali.0 

Här kniper Sverige 20:e-platsen i Eurovision. "Fröken Snusk" gick inte riktigt hem ute i omvärlden.0