Polishelikopter under rånarjakt i snöovädret idag.

Polisjakt efter värdetransportrån i Stockholm

Publicerad 22 mars 2016 kl 14.39
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Två maskerade rånare slog vid kvart över ett-tiden idag till mot en värdetransport i Enskededalen i Stockholm, skriver polisen på sin hemsida.

Dela artikeln

Rånarna hotade en värdetransportör med ett "pistolliknande föremål", kom över en värdeväska och sprang därefter i riktning mot Skärmarbrinks tunnelbanestation.

Väktaren skadades inte fysiskt vid rånet. Tunnelbanetrafiken stoppades en kort stund för att söka efter rånarna, men utan resultat.

Värdeväskan hittades senare uppbruten i närområdet med hjälp av en hundpatrull. Händelsen rubriceras som grovt rån.

Polisen satte vid tvåtiden in en polishelikopter i jakten på rånarna. Det finns än så länge inga uppgifter om att någon av dem gripits.


Nyheter från förstasidan

S-bluff om "slöseri" – vill slösa lika mycket själva

Skillnaden mot egna budgeten: 0,3 procent. Samma slöseri oavsett vem man röstar på, enligt en granskning i Dagens Industri.0 

Ekonominyheter

Ser risker med guldets återkomst: "Det tar bort makten från politikerna"

Skatter, banker och krig hotas.. Nationalekonomens varning när ädelmetallen åter börjar påverka världens valutor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Rikspolischefen kan kallas till riksdagen. Men oron för politikernas samarbete med övervakningsjätten bygger på "konspirationsteorier", enligt Gunnar Strömmer.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0