Polisen i Örebro jagar fem män av "utländsk härkomst" för pistolrån

Publicerad 18 februari 2017 kl 22.06
Av Mattias Albinsson ✉

Inrikes. Polisen i Örebro jagar just nu fem rånare som uppges vara av "utländsk härkomst" för ett pistolrån under kvällen i bostadsområdet Brickebacken.

Dela artikeln

Polisen får larm om rånet strax före klockan nio på kvällen. Två yngre killar har blivit rånade på sina mobiltelefoner samt en plånbok på Grankottevägen i Brickebacken som ligger i utkanten av Örebro.

De två killarna berättar att de åkt med samma buss som gärningsmännen från centrala delarna av staden ut till bostadsområdet. När de kliver av bussen slår rånarna till.

– I anslutning till en buss har målsägarna blivit påhoppade av ett antal gärningsmän, berättar Örebro­polisens RLC-befäl Per Bjurström för Fria Tider.

En av gärningsmännen uppges ha varit maskerad och beväpnad med en pistol. Efter rånet sprang förövarna i riktning mot Brickeberg.

Enligt de båda killarna var rånarna mellan 17 och 20 år gamla, normallånga och hade utländsk härkomst. Polisen vet däremot inte vad för slags härkomst det handlar om.

Polisen är under kvällen i Brickebacken och letar efter gärningsmännen. Det är oklart om samma gäng kan kopplas till andra rån i staden den senaste tiden.

– Liknande saker har hänt med liknande antal gärningsmän där signalementet skulle kunna stämma, säger Bjurström men förtydligar att det är för tidigt att koppla händelsen till andra rån i Örebro.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 366480868


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 366480869


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ben-Gvir: Gazaborna måste skickas till Europa

"Det är vårt land – det judiska folkets land." Och när ursprungsbefolkningen fördrivits är destinationen given, enligt ministern.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

SD-Karlsson: Omöjligt att fastställa vem som är svensk

"Vilka gener måste man ha?". SD-toppen fortsätter rasiststämpla kollegorna – och hänvisar till Rasbiologiska institutet.0 

Kronofogden auktionerar ut naziskylt

Har även utmätt flera egendomar.. "Men det är nog den här skylten som sticker ut mest."0 Plus

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Museer tar bort mumier: "Har inte samtyckt". Nya woke-beslutet väcker hård kritik.0